StartUp Dünyası | buneis.com

Keşfet

İş dünyasının farklı kesimlerini, farkli meslek gruplarını, farklı hayatları tanımak ister misin?

Farklı dünyaları senin için mercek altına alıyoruz.

StartUp Dünyası

Video Yükleniyor.

288 İzlenme

Yurtdışında dinlediğimiz ve incelediğimiz girişim hikayeleri genelde hep büyüme odaklı oluyorlar, ve bu büyüme hem rakamsal hem de coğrafi oluyor. Biz de girişimimizi ilk hayata geçirdiğimizde hiç gelir modeli düşünmediğimiz, Türkiye'de belirli bir noktaya gelip sonrasında yatırım bulup bunu yurtdışına çıkardığımız bir senaryo vardı. İşin bu kısmı çok beklediğimiz gibi olmadı ve özellikle ülkemizdeki yatırımcıların gelir modeline çok önem verdiklerini gördük. Dolayısıyla bizim en önemli iş fikrimizdeki değişikliğimiz o noktada oldu ve geçtiğimiz bir seneyi Türkiye'de para kazanmaya odaklanarak geçirdik. Şu anda yeni bir yatırım türü yakalayarak eski hayatımıza geri dönmeyi hedefliyoruz, ama planlarımızdaki en önemli değişiklik buydu.

Bizim startup'imızda fikir anlamında çok büyük bir değişim olmadı, ölçekleme anlamda tabii ki oldu. İlk baştaki müşterilerimiz yönetim danışmanlık şirketleri ve yatırım fonları iken bugün artık hem dünya çapında bu tarz firmalara da hizmet verir hale geldik, hem de işin içerisine holdingler ve KOBİ'ler de girdi. Yapılan değişim aslında bizim tarafta teknolojik bacakta oldu; birebir ilişkilerden artık daha çok teknolojinin kullanıldığı bir alt yapının bulunduğu bir platforma dönüştük.

Biz bu hikayeye, yani girişimciliğe ekip olarak başladığımızdan beri iki tane çok keskin dönüş yaptık. Burada amacımız hep aynıydı, biz uzayan hayatı daha kaliteli ve sağlıklı hale getirmeyi teknolojiyle nasıl gerçekleştirebiliriz diye kendimize bir amaç edindik; yani insan sağlığını korumak ve bunu teknolojiyle yapabilmek üzerine bir amacımız vardı. Bu amacı her zaman baki tutup bunun altında doğru iş modelini aradık ve iki tane doğru iş modelini ararken keskin dönüş yaptık; ama üçüncü seferde, yani ikinci dönüşümüz sonrasında doğru modele yani şu anki modele ulaştık ve su anda doğru modelle büyüme evresine girmiş bulunuyoruz.

Fikirle alakalı çok büyük değişiklik olmasa da sürecin nasıl işlediği ile alakalı değişiklik yapmak zorunda kaldık. Kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda yapımızı biraz değiştirmek zorunda kaldık açıkçası.

Bizim girişimimiz zaten üç yıllık bir çalışmanın sonunda ortaya çıktı, teknolojik bir girişim olduğu için. Şu ana kadar ana fikirde herhangi bir değişiklik yapmadık, zaten çok net. Fakat tabii ki yeni ülkelere, yeni pazarlara açılırken oraların farklı ihtiyaçları ve dinamiklerine göre bazı değişiklikler yapabiliyoruz.

Hikayeler


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin