Kadın Mühendisler | buneis.com

Keşfet

İş dünyasının farklı kesimlerini, farkli meslek gruplarını, farklı hayatları tanımak ister misin?

Farklı dünyaları senin için mercek altına alıyoruz.

Kadın Mühendisler

Video Yükleniyor.

396 İzlenme

Öncelikle mühendisliğin fiziksel güç değil de zihinsel güç gerektirdiğini toplum olarak kabul etmemiz gerekiyor. Bu algının, bu farkındalığın yaratılması için de sosyal projelerde olabilir, ilkokul, ortaokul ya da lise çağında öğrencilere ve velilerine bu tarz fikirler verilebilir diye düşünüyorum. Fiziksel güç gerektiren kısımları belki sahada görev alan mühendisler için geçerli olabilir. Ama ben şu an mesela AVL'de masa başı iş yapıyorum ve tamamen zihinsel güç kullanıyorum. Ama daha önceki iş yerlerimde de sahaya da çıktım, sahadaki işin erkek-kadın ayrımı gerektirdiğini düşünüyorum; fiziksel olarak yorucu olabilir ama bence hepimizin bir kadın olarak bu işin altından kalkabileceğimize inanıyorum. Bu konuda yapılabilecek bir diğer şey de mühendislik firmalarında sosyal sorumluluk projelerinin düzenlenmesi. Örneğin biz AVL Türkiye olarak "AVL geleceğin kadın mühendisleri ile buluşuyor" etkinliğini yapıyoruz. Her yıl bu etkinliği düzenliyoruz, bu etkinlik kapsamında da üniversitedeki kadın öğrencileri şirketimize davet edip, bir gün boyunca onlarla vakit geçiriyoruz. Kendimiz yaptığımız işleri onları sunuyoruz ve sonrasında da onların mühendislikle ilgili, bizim çalışma ortamlarımızla ilgili sorularını cevaplamaya çalışıyoruz. Böylece de kadın öğrencilerimizi üniversite çağından yüreklendirmiş oluyoruz.

Son dönemde bu konuyla ilgili hassasiyetini oluştuğunu, sivil toplum kuruluşlarının ve ticari kuruluşların bu yönde çalışmalar yaptığını görüyorum, bu çok sevindirici. Benim gibi mesleğini severek yapan kadın mühendisler potansiyel mühendislere ulaşabilirse, bunun cesaret verici olduğunu düşünüyorum. Bizler de AVL'de bu yönde çalışmalar yapıyoruz; kadın mühendisler için seminerler düzenleyip onlara her yönden mühendisliği anlatmaya ve teşvik etmeye çalışıyoruz.

Bence mühendislik okumuş kadınlar öncelikle çok iyi bir alt yapıya sahip olmaları gerekiyor; teknik anlamda iyi bir donanım her zaman sizi bir miktar öne çıkarıyor bizim sektörde. Özellikle erkekler bu anlamda biraz daha belki ya cesur olabiliyorlar ya da biraz daha fırsatlar, onlara imkanlar tanındığı için kendilerini geliştirip, ilerletebiliyorlar. Kadınların da biraz daha cesur olması ve dil öğrenmesi, bilgisayar anlamında, programlar anlamında kendilerini geliştirmesi, o anlamda erkeklerden aşağı kalmaması gerekiyor.

Bence sektördeki kadın mühendis sayısının artması için öncelikle kadın mühendis adaylarının sayısının artması gerekiyor. Bunun için de bence en önemli görev ailelere düşüyor, ailelerin kız çocuklarını daha çok mühendisliğe teşvik etmesi lazım. Aynı zamanda toplumdaki bir algının daha değişmesi gerekiyor; insanların kadın mühendisler konusunda daha hassas davranması lazım. Ama burada bahsettiğim hassaslık kadınlar çiçektir onlara çiçek gibi davranın gibi bir hassaslık değil, kadınların erkeklerden farklı olmadığını, özellikle meslekleri söz konusu olduğunda erkekler kadar başarılı birer mühendis olabileceği gerçeğini kabul edin gibi bir hassasiyetten bahsediyorum. Bu gerçekleştiğinde bence sektördeki kadın mühendis sayısı net bir şekilde artacaktır.

Kadınların bu sektörde yer almak için daha fazla cesur olması gerektiğini düşünüyorum. Ben yapabilirim demeliler çünkü kimse 'ben yaparım' demedikçe 'sen yaparsın' diye cesaretlendirmiyor; belki de en büyük eksikliğimiz bu. Yeni mezunların da kendi eğitimlerine güvenerek ben yapabilirim deyip işlere el atmaları gerektiğini düşünüyorum.

Bence mühendis adaylarımıza sektördeki mühendisler hakkında daha fazla bilgi vermek adına çeşitli seminerlerin yapılması gerektiğini düşünüyorum. Benim şirketim bunlardan bir tanesini gerçekleştiriyor şu anda ve bunların daha fazla şirket tarafından desteklenip, daha fazla yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum.

Kendi pozisyonum için söylersem eğer, inşaat mühendisi olarak değerlendirirsem, kadınların şantiyelerdeki sayısı biraz daha arttıkça insanların da kadınlar sahaya çıkıyor demeye başlamalarına imkan verebiliriz aslında. Bu yüzden kadın mühendislerin sahaya alımı desteklenmeli diye düşünüyorum. Ancak bu şekilde erkeklerin kadınlara bakış açısı değişebilir ve kadınların ve şantiyede başarılı olabileceği yönünde bir düşünceye sahip olabilirler.

Hikayeler

Tema Sponsorları

AVL


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin