Engel Tanımayanlar | buneis.com

Keşfet

İş dünyasının farklı kesimlerini, farkli meslek gruplarını, farklı hayatları tanımak ister misin?

Farklı dünyaları senin için mercek altına alıyoruz.

Engel Tanımayanlar

Video Yükleniyor.

115 İzlenme

Engelli arkadaşlarımıza doğru donanım, doğru yazılım ve doğru eğitimi verdiğimiz zaman, yazılım geliştirmek engeller için biçilmiş kaftan. Önemli olan engelli arkadaşlarımıza daha küçük yaşta gereken eğitimi verebilmek. Engelli arkadaşlarımıza doğru eğitim, doğru donanım, doğru yazılım ve doğru teknoloji verildiği sürece benim gibi binlerce rol model çıkacaktır ve işgücüne milyonlarca engelli katılacaktır.

Engelsiz bir kariyer aslında baktığınızda ülkemiz şartlarında oldukça zor. Şöyle ki okul hayatından gelen ve iş hayatına geçtikten sonra da karşılaşılan sorunlar, maalesef farklılaşabiliyor dolayısıyla ihtiyaçlar da farklılaşıyor. Ben bunu şöyle yorumluyorum; öncelikle kendiniz ve ailenizden gelen destek en önemli konulardan biri, kendinizi geliştirebilmek için fırsatlar karşınıza çıktığında bu konuyu alt edebilmek, böyle söyleyebilirim diye düşünüyorum, daha kolay bir hale gelebiliyor. Ama bunun için aslında toplumun bakış açısının tamamen değişmesi lazım; zira benim kendi gözlemlerim, tamamen şahsi fikrim, toplumun engelli ya da engelsiz ayrımında farklı bakış açılarına kayabildiği yönünde. Dolayısıyla siz kendinizi ifade etmeye çalışırken de aslında toplumsal baskılardan ya da sınırlamalardan kendinizi de sınırlamaya başlayabiliyorsunuz. Bunu değiştirebilmek için neler yapmak gerekir bunu kendimden bahsederek aslında biraz özetleyebilirim. Kendimi geliştirmeye çalışarak ve farklı insanlara dokunmaya çalışarak, onlara destek olmaya çalışarak bunu yapmaya hala devam ediyorum, elimden geldiğince. Ama dediğim gibi o bakış açısını değiştirebilmek ve insanların engelli bireylerin de toplumun bir parçası olduğunu kabullenmelerini sağlamak uzun bir süreç, ama bir yerden de başlanması gerekiyor. Onun için adımlar atıldı, daha da geliştirilerek ilerleyeceğini düşünüyorum.

İnsanların işitme engellilerin diyalog kurabilmeleri çok zor ve iş olanakları çok kısıtlı. İşitme engelli olmak çok zor mesela bankada bir işlem yaparken beni anlamıyor sürekli “ne diyorsun?” diye soruyorlar. o ne? İşitme engelli ne? Senin problemin ne? İşitme engelli mi doğdun? diye bir çok soru soruyorlar ve benim için çok zor oluyor. İnsanların daha anlayışlı olmasını ve araştırma yapmasını isterim. Bizi destek olmalarını isterim.

Günümüzde baktığımızda şirketler engelli çalışan almak istemiyor çünkü engellileri tanımıyorlar. Ben çok hak veriyorum çünkü çevrelerinde engellinin neler yapabileceğini bilmiyorlar, çevrelerinde öyle bir engelli olmamış. Bilgisayar kullanabilir mi, ofis içerisinde rahat yürüyebilir mi, yemeğe kendi başına gidebilir mi gibi bir çok sorusu ve ön yargıları var. Aslında çalışmaya başladığımızda bilgisayarlarımızda ekran okuyucular var ve ekran okuyucusu ile resimler dışında her şeyi kullanabiliyoruz, ofis programlarını, sosyal medyayı çok rahatlıkla kullanıyoruz. Eğer normal çalışanlarına yaptiklari gibi oryantasyon yapılırsa bir ay içerisinde ofisi öğrenebiliyoruz. Ben mesela bir aydan sonra ofis içerisinde koşarcasına yürümeye başlamıştım. Kendi başımıza dışarı çıkabiliyoruz, toplantılara gerektiğinde gidebiliyoruz. O yüzden aslında ön yargıların kalktığı bir çalışma sisteminin olması gerekiyor ve daha çok şirketin model yönetici engelliler çalıştırması gerekiyor. Bugün çalıştığım şirkette bir çok engelli arkadaş var ve diğer yazılım şirketlerine örnek oluyorlar. Benim hayalim daha çok şirkette daha çok engelli yöneticiler görmek aslında.

Engelsiz bir iş yaşamını sağlamak aslında zor değil. Engelli çalışan için, engelli çalışanın, potansiyeli, yetenekleri gözünle alınarak, mimarı veya teknik, ufak tefek bazı düzenlemeler ile çözülebilecek kadar basit bir konu bu aslında; bu şekilde engelliler de iş hayatının içerisinde yer alabilir. Engelsiz iş yaşamı için dezavantajlara değil avantajlara yönelmek bu sorunu çözecek.

İşitme engellilerin çalışma koşulları çok zor. İşitme engellilerin diğer tüm insanlarla diyalog problemi yaşadığını düşünüyorum.

Eğitim alırken işaret dilini bilmeyen öğretmenler var. Bütün öğretmenlerin işaret dilini öğrenmesini isterim. Hastanelerde diyalog kuramadığımız için yanlış ilaçlar veriliyor. Mahkemelerde işaret dili bilen tercümanlar olmadığı için problem yaşıyoruz.İşaret dilini bilmeyen tercümanlar var, bununla ilgili düzenleme yapılması lazım.

Hikayeler


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin