Kübra Meriç - Kıdemli SEO Analisti | buneis.com

Kübra Meriç - Kıdemli SEO Analisti

Video Yükleniyor.

1346 İzlenme

İsmim Kübra Meriç, ünvanım uzman Seo analisti. Seo dediğimiz terim aslında arama motorları optimizasyonu diye özetleyebiliriz; müşterilerimizin web sitelerinin Google'daki puanlarını artırmaya çalışıyoruz. Böylece ilgili kelimelerde ya da ilgili görünmek istedikleri sıralamalarda onları yukarı çıkarmaya çalışıyoruz, aslında yaptığımız işin özü bu. Her site için önerdiğimiz bir şey bu, şu anda globalde de Türkiye'de de yüzlerce şirketin kullandığı bir olay bu. Onsuz olmaz diyebileceğimiz bir sistem. Müşterilerimizin sitelerinin içeriğine girdiğimizde, bir takım kullandığımız araçlarımız var. Bunlarda hangi kelimeler track ediliyor, hangi kelimelerde yukardalar, hangi pozisyonlarda görünmek istiyorlar, sitelerindeki içeriklerin kalitelerinden tutun geldikleri linklere kadar bir çok metrik var aslında bizim incelediğimiz. Bunlarla birlikte bir kalite puanı belirleniyor. Aslında bizim amacımız Google'ın belirlediği bu kalite puanına erişmek, yani bizi bu sıralarda yukarı çıkarmak diyebiliriz. Öncelikle her sabah bir kontrol oluyor her bir müşterimiz için. Web sitelerini kontrol ediyoruz hangi metriklerde ne durumdalar gibi, bunu haftalık yaptığımız da oluyor. Ardından müşteri taleplerimiz doğrultusunda onlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Aslında biraz daha analitik düşünce, veri toplama ve data raporlama üzerine bir gün geçiriyoruz.

Dijital sektörün en avantajlı yanı bana göre dinamizmi. Çünkü her gün yeni bir bilgi ile karşılaşıyoruz ve her gün bir update geliyor sektöre. Buna ayak uydurmak aslında bizi iş dünyasının rutininden kurtarıyor. Bana göre en keyifli tarafı bu.

En zor yanı müşteri ilişkileri diyebilirim; birkaç müşteri ile aynı anda dedike çalıştığınızda, talepleri karşılamakta belki bir takım zorluklar çekebiliyorsunuz. Özellikle acil başlıklı mailler biraz daha gergin olabiliyor bizim tarafta. Ama sıkıntı yok, halletmeye çalışıyoruz tabii ki.

Eğitimim Boğaziçi Üniversitesi Kimya mühendisliği mezunuyum ben; aslında sektörle biraz alakası olmayan, fakat mühendislik analitik düşüncesinin çok fazla sektörümde de kullandığım bir bölümden mezunum şu an.

Aslında bölüm ayırt etmeksizin bizim sektörde çalışan çok fazla arkadaşım da var. Tarih bölümünden tutun arap dili ve edebiyatına kadar bir çok bölüm mezunu arkadaşım bu sektörde çalışıyorlar. Bizim sektörde çalışmanın güzelliği dediğim gibi dinamizmi, eğer yeni bir şey öğrenmeye açıksanız ve hevesliyseniz bu sektör gerçekten sizin için biçilmiş kaftan. Ama biraz daha durağan bir süreç beklentisi olan arkadaşlar için çok fazla tavsiye edemeyebilirim.

Aslında çok fazla keşkem yok çünkü üniversite hayatımı da dolu dolu yaşadım; özellikle tavsiyem üniversite hayatını dolu geçirmeleri sosyal anlamda da. Çünkü bu sektöre girmeden de network'ün çok önemli olduğunu gördüm. Ve bu network'ü de benim kendi sosyal ağlarımdan zaten elde iletmiştim; gerek üniversite aktivitelerim gerek arkadaş cevrem olsun. Bunun dışında, gerçekten iş değiştirmek, ya da bir işe başlamaya karar vermek çok önemli, acil aksiyon almak. Çünkü kararsız kaldığınızda bir çok fırsatı kaçırabiliyorsunuz. Bu yüzden bir çok iş fırsatını, bir-iki iş fırsatını değerlendirdiğim oldu aslında. Fakat en son yerimde benim için gerçekten optimum koşulları bulduğuma inanıyorum. Gerçekten iş değiştirmekten korkmayın çünkü belki sizi daha güzel fırsatlar bekliyor olabilir.

Sanıyorum mezun olduğum bölümü yapıyor olurdum, kimya mühendisliği yapıyor olurdum. Daha önce onda da küçük bir deneyim olmuştu, fakat dijital sektörü gördüğümde geleceğimin bu şekilde şekilleneceğine emindim.

Departman:
Dijital Medya Yönetimi
Sektör:
Reklam
Seo dediğimiz terim aslında arama motorları optimizasyonu diye özetleyebiliriz. Müşterilerimizin web sitelerinin Google'daki puanlarını artırmaya çalışıyoruz. Böylece ilgili kelimelerde ya da ilgili görünmek istedikleri sıralamalarda onları yukarı çıkarmaya çalışıyoruz, aslında yaptığımız işin özü bu. Her site için önerdiğimiz bir şey bu, şu anda globalde de Türkiye'de de yüzlerce şirketin kullandığı bir olay bu. Onsuz olmaz diyebileceğimiz bir sistem. Müşterilerimizin sitelerinin içeriğine girdiğimizde, bir takım kullandığımız araçlarımız var. Bunlarda hangi kelimeler track ediliyor, hangi kelimelerde yukardalar, hangi pozisyonlarda görünmek istiyorlar, sitelerindeki içeriklerin kalitelerinden tutun geldikleri linklere kadar bir çok metrik var aslında bizim incelediğimiz. Bunlarla birlikte bir kalite puanı belirleniyor. Aslında bizim amacımız Google'ın belirlediği bu kalite puanına erişmek, yani bizi bu sıralarda yukarı çıkarmak diyebiliriz. Dijital sektörün en avantajlı yanı bana göre dinamizmi.


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin