Mehmet M. Oral - Genel Müdür | buneis.com

Mehmet M. Oral - Genel Müdür

Video Yükleniyor.

344 İzlenme

İsmim Mehmet Oral. Form şirketler grubunun her iki şirketinin de, iki şirketi var, genel müdürüyüm şu anda. Öncelikle şirket hakkında size bir iki bilgi aktarmak istiyorum.
Biz iklimlendirme sektöründeyiz. İklimlendirme sektörü de inşaat sektörünün aslına bakarsanız bir alt sektörü olarak görülebilir. Bizim burada yaptığımız iş ana olarak merkezi sistem klimalarının satışı, pazarlaması ve satış sonrası servislerinin verilmesidir. Merkezi sistem klima dediğimiz nedir, bugün görmüş olduğunuz modern büyük hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, okullarda, üniversite kampüslerinde tamamen merkezi sistem klimalarla ısıtma ve soğutma sağlanmakta; bizim yapmış olduğumuz iş de tamamen gelen projelere uygun olarak bu cihazların satışının, servisinin yapılması işidir ana olarak.
Genel müdür ismi üzerinden anlaşıldığı gibi genel olarak bir organizatör aslına bakarsanız tamamen. Bizim işimiz nedir, birincisi satılan cihazların ithalatının yapılması, ithalatının yapıldıktan sonra bunun müşteriye teslimatı, müşteriye teslimatından sonra da bunların direkt olarak devreye alınıp çalışır halde müşteriye teslim edilmesi. Dolayısıyla bununla ilgili olarak lojistik faaliyetleri, yurtdışına siparişlerin açılmasının denetlenmesi, buradan gelen cihazların gene gümrüklerden çekimine kadar olan sürecin denetlenmesi.
Daha sonra satıldıktan sonra faturaların doğru yere gidip ve tahsilatın yapılmasının yine organizasyonu ki günümüzde en zor işlerden biri şu anda tahsilat işidir baktığınız zaman. Yani genel anlamda baktığınız zaman bütün disiplinlerin -şu anda var olan şirket içindeki bütün disiplinlerin- genel koordinasyonu aslında yapmış olduğumuz iş. Ama ben zaten satış kökenli olduğum için bilfiil olarak zamanımın belki de bir yüzde 15-20'sinde yine müşterilere gidip bir pazarlama veya bazen son fiyat pazarlıklarında açıkçası, son noktanın konulmasında da yine zaman zaman aktif olarak halen rol alıyorum şu anda.

Aslına bakarsanız en keyifli tarafı yine ben satıştan da geldiğim için, halen o size söylediğim vaktimin %15-20'sini geçirdiğim o satış görüşmelerine gidip son noktanın konulması; gerçekten hani yine de amatör olarak hala en zevk aldığım tarafın o olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

En zor yanı her şeyden önce bir satış firmasıyız ve müşterilerle uğraşıyoruz. Müşteri her şeyi anında ister ve her şeyin son derece mükemmel olmasını ister; ve bu sektörden gelmiş biri olarak ve sektörün hemen hemen tamamını bütün oyuncularını tanıyan biri olarak, en ufak bir şikayette direkt bana ulaşılması, ve onların çözümü, onlarla teker teker ilgilenilmesi; aslına bakarsanız biraz önce şey sormuştunuz genel müdür olarak ne yapıyorsunuz diye, önemli kısımlarından bir tanesi de yine müşterilerle gerçekten satışın ve servisin bağlantısını kurup, müşteri memnuniyetini maksimize etmektir. Kaldı ki şu anda gerçekten işin belki de, zor yani demeyelim belki, ama en fazla insanı uğraştıran ve yoran yerlerinden bir tanesidir, öyle söyleyeyim size.

Ben makine mühendisiyim, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ni 1987'de bitirdim. Genel anlamda zaten sektörümüze baktığınız zaman iklimlendirme sektöründeki mühendis kökenlilerin herhalde yüzde 95'inin de makine mühendisi olduğunu söyleyebilirim
Aslında yapabilir; yapabilir ama maalesef sektörlerde bazı tutucu taraflar var, şöyle söyleyeyim meslek gruplarının birbirine dayanışması olarak ben bunu görüyorum. Şu anda bizim sektörümüzde, hatta bizim firmamızda dahi, makine mühendisi dışında bir mühendislik disiplini açıkçası çok popüler değil, veya girebilmesi çok zor.
Her şeyden önce şunu söyleyeyim, iş hayatında en önemli şeylerden bir tanesi yabancı dil; ben her ne kadar ODTÜ mezunu olsam da, ODTÜ'deki ingilizcenin ben çok yeterli olduğunu düşünmüyorum, hakikaten bir yurt dışına öncelikle gidip ingilizcemi çok daha iyi seviyeye getirmek isterdim açıkçası. Ve bir de eğer satış sektörüne girecekseniz mutlak surette finans konusunda bilgi sahibi olmanız lazım. Bu konuda kendimi açıkçası daha iyi geliştirecek birkaç eğitimi mutlak surette almak isterdim daha önce. Bunlar olmadığı zaman ne oldu, bunları zaman içinde öğrendik, ingilizcem de zaman için de gelişti, Finans kısmı da zaman içinde gelişti; ama daha hızlı yol almak için, bunlar önceden yapılmış olsaydı hakikaten daha rahat olurdu diye düşünüyorum.

Yani belki çok klasik olacak ama açıkçası ben yaptığım işten -rastlantısal olarak aslında buradayım- ama yaptığım işin şu anda gerçekten de en iyi iş olduğunu düşünüyorum kendim için. Ama şu anda ben 27 senedir bu mesleği yapıyorum; 27 sene önceki koşulları düşünürseniz bizim gerçekten üniversiteye girerken bilincimiz çok azdı. Ben şunu düşünüyorum, beş tane üniversiteye girerken tercih yapmıştım, ki bunlardan bir tanesi mühendislik, geri kalanları da Hukuk ve Siyasal bilgilerdi, böyle komik birşey. Ve ben mühendisliğe girdim, çünkü popüler neyse o anda, popüler olan makina mühendisliği idi ve ona girdim. Sonradan açıkçası sevdim sevmedim değil, ama bu tam bir rastlantı; ama bugün olmasaydı yine ne yapmak isterdiniz derseniz avukat veya siyasal bilgiler ile ilgili bir konumda çalışmak isterdim.

En zor yanı her şeyden önce bir satış firmasıyız ve müşterilerle uğraşıyoruz. Müşteri her şeyi anında ister ve her şeyin son derece mükemmel olmasını ister; ve bu sektörden gelmiş biri olarak ve sektörün hemen hemen tamamını bütün oyuncularını tanıyan biri olarak, en ufak bir şikayette direkt bana ulaşılması, ve onların çözümü, onlarla teker teker ilgilenilmesi; aslına bakarsanız biraz önce genel müdür olarak ne yapıyorsunuz diye sormuştunuz, önemli kısımlarından bir tanesi de yine müşterilerle gerçekten satışın ve servisin bağlantısını kurup, müşteri memnuniyetini maksimize etmektir. Kaldı ki şu anda gerçekten işin belki de, zor yani demeyelim belki, ama en fazla insanı uğraştıran ve yoran yerlerinden bir tanesidir.


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin