Bahar Baziki - Oyun Geliştirici | buneis.com

Bahar Baziki - Oyun Geliştirici

Video Yükleniyor.

1597 İzlenme

Bahar Baziki oyun yapımcısıyım.
Şöyle söyleyeyim normalde burada prodüksiyon sektöründen aslında yapımcı olarak geldim. Orada uzun süre çalıştım. Şimdi oyun sektörüne kaydım, oyun yapımcılığı olarak devam ediyoruz. İlk başta, yapımcı dediğimiz şey bütçe yani esas sermayeyi sağlayacak olan yani o balansı tutup, o akışı, ekosistemi kendi içinde finansal ekosistemini doğru kurup, doğru yere harcamalar yapıp doğru, projeyi de doğru yönlendirmesi bunların aslında ikisi bir birine paralel olan şeyler, esas görevi bununla yükümlüyüz. Ama normalde oyun yapımcılığında ben günlük ne iş yapıyorum ilk başta gelir gelmez direk bir mail şeyinin içine düşüyorum, sürekli bir yazışma halindeyiz. Esas takip edilen şeyler genel oyun dünyasında nasıl bir yön çünkü her gün yepyeni bir şey oluyor ve sizin hedef koyduğunuz bir planlama var, planlama arasında yeni bir şey çıkartmaya çalışırken dünyada tak bir günde sürpriz bir şekilde sizin planladığınızın önüne yeni bir şey çıkabilir, yeni bir kontent geliştirilebilir ya da görüşme aşamasında olduğunuz diğer firmalarla sizin yapmaya çalıştığınız anlaşmanın bir anda yapılmış olduğunu falan görebilirsiniz. Aslında bunları takip edip bunları doğru bir şekilde yürütülmesi için gerekli her türlü alt yapıyı sağlamak durumundayız. Hibe ve destekler ağırlıklı parasal anlamda şeyleri sürekli takip etmeniz, bürokratik işleri yani yazı işleriyle sorumlu olan kısmıyla ağırlıklı ilgilenen kişi benim.

En keyifli tarafı aslında işin tasarımsal tarafı bizim için yani normalde çünkü hayal ettiğimiz bizim hep bir hedefimiz vardı, sinema sektöründe de hayalini kurduğumuz fantastik veya science fiction kendi yarattığımız dünyayı gerçekten görmek onun içine girmek, onunla bir bütün haline gelmek aslında oyunda bunu çok daha rahat yapıyoruz. Çünkü tamimiyle kendi hayalimiz veya kendi kurduğumuz şeyin üstünden bütün her şeyi yani çok aklınıza gelebilecek hayal gücünüzü zorlayabilecek bile tasarımları eğer kafamızdaysa ve bunları hayal ediyorsak en keyifli tarafı bunu ekrana taşıyabildiğimiz, o dünyayı yaratabildiğimizde oluyor.

Zor yanı Türkiye’de bu henüz sektörün yeni olması ve özellikle bizim video game alanı triple a oyunlarda Türkiye de örnek alabileceğimiz ya da destek alabileceğimiz her hangi bir firmanın olmayışı aslında bir yandan rakip olurken bir yandan da öğrenmeye çalışıyorsunuz hem onlardan bilgi alıp hem de aynı zamanda rakip olup onlarla mukayese edip yani böyle çok ince bir şeydeyiz yani böyle bir denge çizgisi var. Onu tutturmak biraz zor. Yani en çok zorlandığımız şey o, yani devlet açısından da çok yeni şeyler gelişiyor, bu sektörü kabul ediyorlar yeni açılımları var aslında herkese çok yeni. Herkes birbirine sorarak bir şeyleri başarmaya çalışıyor., geliştiriyor vesaire... Yani hazır bir sektör olmaması yeni gelişiyor olmasının zorluklar en zor tarafı bence bunun.

Ben görsel iletişim tasarım mezunuyum. Arada bir yarı zamanlı konservatuardan da mezun oldum. Üstüne illüstrasyon tasarım üzerine İspanya’da eğitim aldım.

Bu aslında birazcık tasarım yeteneği bakış açısıyla alakalı bence herkes her şeyi yapabilir, çünkü bizim eğitim sistemimizde böyle çok net majör çizgiler yok yani yeteneği olan herkes biraz ilgilenip kurcaladıktan sonra yapabileceğini düşünüyorum. Önemli olan kendini geliştirebilmesi yani etraftaki olayları takip etmesi tasarımları takip etmesi yani yapmak istediği alanla ilgili dünyayı takip edip kendini geliştirdikten sonra neden olmasın.

Türkiye de okuma Türkiye de bu işe devam etme üçüncüsü de burada kalmak istiyorsan bol şans.

Muhtemelen sağlık sektörüyle alakalı bir şey yapardım diye düşünüyorum. Benim normalde yani kendi kişisel olarak öyle bir ekstradan sağlık ile alakalı merakım sürekli çocukluğumdan beri makale okurum prospektüs okurum incelerim vesaire. Muhtemelen öyle bir şey yapıyor olurdum diye düşünüyorum.

Zor yanı Türkiye’de henüz sektörün yeni olması ve özellikle bizim video game alanı AAA oyunlarda, Türkiye'de örnek alabileceğimiz ya da destek alabileceğimiz herhangi bir firmanın olmayışı; aslında bir yandan rakip olurken bir yandan da öğrenmeye çalışıyorsunuz, hem onlardan bilgi alıp hem de aynı zamanda rakip olup onlarla mukayese edip yani bir denge çizgisi var. Onu tutturmak biraz zor. Yani en çok zorlandığımız şey o, devlet açısından da çok yeni şeyler gelişiyor, bu sektörü kabul ediyorlar yeni açılımları var aslında herkese çok yeni. Herkes birbirine sorarak bir şeyleri başarmaya çalışıyor, geliştiriyor vesaire... Yani hazır bir sektör olmaması, yeni gelişiyor olmasının zorluklar en zor tarafı bence bunun.

Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin