İnanç Duyar - Aktüer/Yönetmen | buneis.com

İnanç Duyar - Aktüer/Yönetmen

Video Yükleniyor.

191 İzlenme

İnanç Duyar. Türkiye’nin önde gelen hayat dışı sigorta şirketlerinden birinde aktüer olarak çalışıyorum. Aktüeryanin temeli, riskleri doğru fiyatlamak ve doğru karşılık ayırmak, ben de bu iki alanla ilgili çalışıyorum. Yaptığımız iş analiz etmeyi sürekli ve teknik programları kullanmayı gerektiriyor açıkçası. Aktüerya'da ekip çalışması çok önemlidir ve genel olarak şirketlerde fiyatlama ekipleri ile karşılık ekipleri birbirinden bağımsız çalışır. Yalnız bu iki ekip gibi sürekli konuşur birbirleriyle; çünkü yapılan iş aslında birbirini destekleyen ve tamamlayan niteliktedir.

Sigortacılık temelinde insanlara yardım etmeyi amaçlayan bir alan. Bence Aktüerya da bu yardımın daha adil bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Özellikle az riskli durumlarla çok riskli durumları doğru fiyatlamak adil primler karşılığında sigortalıları korumayı sağlıyor. Severek yaptığım bir iş aktüerya, bunu yaparken de insanlara dolaylı olsa da yardım ettiğimi bilmek benim için en keyifli tarafı.

Aslında yapılan işin temeli geçmiş verilerden yola çıkarak geleceği tahmin etmek. Bunu yaparken de özellikle ülkemizdeki gibi değişkenliğin çok olduğu, stabil olmayan ortamlarda, sürekli günceli takip etmek ve gelecek beklentilerini buna göre revize etmek gerekiyor. Bence en zor kısmı bu.

Ben Marmara Üniversitesi matematik bölümünü bitirdim. Yüksek lisansımı da Yıldız Teknik Üniversitesi matematik mühendisliği'nde tamamladım.

Analitik düşünmeyi seven, analiz etmeyi seven ve sayılarla arası iyi olan ve özellikle yabancı dili olan insanların yapabileceğini düşünüyorum; bitirdikleri bölümden bağımsız olarak.

Kendi adıma birkaç yıl daha erken bu sektöre girmeyi isterdim.

Açıkçası işimi severek yapıyorum. Bu işi yapmıyor olsaydım da yine içinde matematik olan başka bir iş yapıyor olurdum.

Departman:
Finans
Sektör:
Sigortacılık

Türkiye’nin önde gelen hayat dışı sigorta şirketlerinden birinde aktüer olarak çalışıyorum. Aktüeryanin temeli, riskleri doğru fiyatlamak ve doğru karşılık ayırmak, ben de bu iki alanla ilgili çalışıyorum. Yaptığımız iş analiz etmeyi sürekli ve teknik programları kullanmayı gerektiriyor açıkçası. Aktüerya'da ekip çalışması çok önemlidir ve genel olarak şirketlerde fiyatlama ekipleri ile karşılık ekipleri birbirinden bağımsız çalışır. Yalnız bu iki ekip gibi sürekli konuşur birbirleriyle; çünkü yapılan iş aslında birbirini destekleyen ve tamamlayan niteliktedir.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin