Taylan Matkap - Aktüer/Sorumlu Yönetici | buneis.com

Taylan Matkap - Aktüer/Sorumlu Yönetici

Video Yükleniyor.

299 İzlenme

Taylan Matkap. Benim işim bir hayat dışı sigorta şirketinin Aktüerya bölümünün yöneticiliğini yapıyorum. Aynı zamanda Türkiye’de Aktüerler Derneği'nin başkanlığını yürütmekteyim. Aktüerya Türkiye’de çok bilinen bir bilim dalı değil. Kısaca açıklamak gerekirse Aktüerya, gelecek ile ilgili olan belirsizlikleri, matematiksel, istatistiksel yöntemlerle ortaya koyarak, finansal belirsizlikleri minimize etmeye yarayan bir bilim dalı. Ama bu tanımdan hareket ettiğinizde çoğu insanın gene anlamadığı bir noktaya geliyor. Bir hayat dışı sigorta şirketi için düşündüğümüzde, örnek olarak arabanız var ve kasko sigortası almaya gidiyorsunuz; bunu almaya gittiğinizde sizin karşınıza bir maliyet çıkıyor. O maliyetin hesabını yapan kişi arkada aktüer olmuş oluyor; bunu bu kadar net söyleyebilirim. Aktüerya bölümünün yöneticisi olarak geniş bir ekibi yönetiyorum. Bu ekibi ikiye ayırmamız gerekiyor: bir kısmı ürün fiyatlandırması ekibi, diğer kısmı ise karşılık hesaplamaları kısmı. Ürün fiyatlandırması kısmında aklınıza gelen sigortadaki bütün ürünlerle ilgili fiyatlandırmayı arka tarafta yapan bir ekip var, o ekibin yöneticiliğini yapıyorum. Diğer taraftan bir de karşılık hesaplama kısmı var; bu da şirketin bilançolarının ve gelir tablolarının mevzuata uygun ve güçlü bir şekilde kalmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Aktüerya şirketin daha iyi bir geleceğe sahip olması için uğraşan bir bilim dalı. Bu yüzden çok keyifli, heyecan verici, ve diğer taraftan da sürekli kendinizi güncellemeniz gereken bir iş. Güncellemek derken yeni teknikler, yeni modellemeler, dünyadaki yeni trendler, hepsini takip etmeniz gerekiyor, bu nedenle çok keyifli olduğunu söyleyebilirim.

Aktüer geçmişten ders alıp geleceği kurgulayan ekibin bir parçası. Bu tarafındaki zorluk tarafı ise bağımsız olması gerekiyor; yani kişilerden etkilenmemesi gerekiyor, sadece hesaplamalar üzerinde ilerlemesi gerekiyor, bu da işin zor tarafı.

Ankara Üniversitesi istatistik bölümünü bitirdikten sonra Boston Üniversitesi'nde aktüerya üzerine yüksek lisansımı tamamladım.

Matematiksel bir alt yapı olmadan bu mesleği icra etmek kolay değil. Bu nedenle üniversitelerin matematik, istatistik, ekonometri, mühendislik bölümlerinden mezun kişiler için çok daha kolay yapılabilecek bir meslek. Ama diğer yandan mesleğe gönül veren ve başka bir alanda okuyan bir insanın da çok rahat yapabileceği bir meslek elbette.

Yurt dışında mesleki olarak en az bir üç yıllık deneyim elde etmek isterdim. Daha fazla kitap okumak isterdim. Kariyerimde yükselmek için bu kadar acele etmek istemezdim.

Tam zamanlı siyaset ile uğraşmak isterdim çünkü etrafı gördükçe düzeltmek istiyorum.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Sigortacılık

Aktüerya Türkiye’de çok bilinen bir bilim dalı değil. Kısaca açıklamak gerekirse Aktüerya, gelecek ile ilgili olan belirsizlikleri, matematiksel, istatistiksel yöntemlerle ortaya koyarak, finansal belirsizlikleri minimize etmeye yarayan bir bilim dalı. Ama bu tanımdan hareket ettiğinizde çoğu insanın gene anlamadığı bir noktaya geliyor. Bir hayat dışı sigorta şirketi için düşündüğümüzde, örnek olarak arabanız var ve kasko sigortası almaya gidiyorsunuz; bunu almaya gittiğinizde sizin karşınıza bir maliyet çıkıyor. O maliyetin hesabını yapan kişi arkada aktüer olmuş oluyor; bunu bu kadar net söyleyebilirim.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin