Utku Meşhur - Aktüer/Sorumlu Kıdemli Müdür | buneis.com

Utku Meşhur - Aktüer/Sorumlu Kıdemli Müdür

Video Yükleniyor.

205 İzlenme

Utku Meşhur. Bir danışmanlık şirketinde Aktüeryadan sorumlu kıdemli müdür olarak görev yapıyorum. Aktüerler, sigorta şirketlerinin taşımış oldukları finansal ya da finansal olmayan risklerin hesaplanmasında görev yapan uzmanlardır. Bu işi yaparken matematiksel yöntemler kullanırlar. Biz danışman olarak bu tarafta aslında sigorta şirketlerinin bu hesaplamaları yapmalarında onlara destek oluyoruz farklı bir çok yönden. Bu nedenle de genellikle benim işim merkezi bir ofiste çalışmak yerine, müşterilerim arasında seyahat etmemi gerektirir; şehir içinde sıkça seyahat halinde olurum. Belli durumlarda yurtdışı seyahatleri de yapmam gerekir.

Ben farklı bir çok sigorta şirketinde farklı bir çok insanla farklı konularda projeler yapmaktan büyük keyif alıyorum. Bu hem kendimi farklı alanlarda gelişme imkanı sağlıyor bana, hem de bir çok insanla tanışıp sohbet etme imkanı buluyorum.

En zorlayıcı tarafı yaptığım işin aslında özünde bir hizmet danışmanlığı olmasından dolayı, bazen çok net sınırlar içinde yaptığımız işin tanımlanamıyor olması. Bu da müşteri karşısında bizi bazen çok riskli durumlarda bırakır.

Ben Boğaziçi Üniversitesi işletme fakültesi mezunuyum. Ardından da yine Boğaziçi Üniversitesi’nde finans mühendisliği yüksek lisansı yaptım.

Aktüerya matematiksel yöntemlerin kullanıldığı bir iş alını. Bunun bir sonucu olarak da matematik geçmişi olan insanların bu alanda bir nebze daha kıyasla daha avantajlı olduğu söylenebilir. Ben işletme kökenliyim. yani bu alana aslında yabancı sayılabilecek bir geçmişten geliyorum; ancak aktüerya zaten kendine has bir eğitim yolu olan, yani kendine özel sınavları olan, ve sizin buna spesifik olarak çalışmanız gereken bir iş alanı. Yani farklı bir geçmişten gelseniz bile uygun kaynaklarla bu sınavları takip ederek aktüer olmayı başarıp, bu işi de başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

İlk olarak iş dünyası farklı karakterde bir çok insanla birlikte çalışmanızı gerektiren bir ortam. Bazen işin doğru yapılması için kendinizden taviz vermeniz gereken koşullar altında kalabilirsiniz. Burada ben kendime biraz daha esnek olabilmeyi, hem kendi davranışlarım hem de insanların davranışlarını kabul edebilmek adına daha esnek olabilmeyi önerirdim. İkincisi de, özellikle Aktüerlik çok yoğun bir şekilde hem mesai saatlerinde hem mesai dışında çalışmanız gereken bir iş. Bu nedenle ben kendime hobilerime daha fazla zaman ayırmamı öneriyor olurdum. İşletme mezunu olarak ve aktüeryayı seçen biri olarak ben gerçekten yaptığım işten çok keyif alıyorum; farklı bir geçmişten gelmiş olmanın bana işini yaparken sağladığı büyük avantajlar var, farklı bir bakış açısı sağlıyor. Bu nedenle yine aynı koşullar altında olsam bu alanda bir kariyer yapmayı seçerdim.

Müzikle ilgilenmek isterdim; üniversitede böyle bir geçmişim oldu. O nedenle eğer bu işi yapmıyor olsaydım müzik yapmayı çok isterdim.

Bir danışmanlık şirketinde Aktüeryadan sorumlu kıdemli müdür olarak görev yapıyorum. Aktüerler, sigorta şirketlerinin taşımış oldukları finansal ya da finansal olmayan risklerin hesaplanmasında görev yapan uzmanlardır. Bu işi yaparken matematiksel yöntemler kullanırlar. Biz danışman olarak bu tarafta aslında sigorta şirketlerinin bu hesaplamaları yapmalarında onlara destek oluyoruz farklı bir çok yönden. Bu nedenle de genellikle benim işim merkezi bir ofiste çalışmak yerine, müşterilerim arasında seyahat etmemi gerektirir; şehir içinde sıkça seyahat halinde olurum. Belli durumlarda yurtdışı seyahatleri de yapmam gerekir.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin