Tamer Şen - Küresel Ekonomi İlişkiler Direktörü | buneis.com

Tamer Şen - Küresel Ekonomi İlişkiler Direktörü

Video Yükleniyor.

108 İzlenme

Tamer Şen. Türk iş dünyasının önemli kuruluşlarını bünyesinde barındıran bir sivil toplum kuruluşunda küresel ekonomi ilişkileri direktörü olarak çalışıyorum. Bizim bölümümüz, Türk özel sektörünün diğer ülke özel sektörleri ile bir araya gelip özellikle ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda katkı yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken tabii ki hem raporlar hazırlanması, hem etkinlikler düzenlenmesi, tüm bu etkinliklerin koordinasyonu, organizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi gene bizim bölümümüzün sorumluluğu altında. Burada büyük bir ekiple birlikte çalışıyoruz; hem kurum içi hem de kurum dışından paydaşlarımız var, destek olan birimler var. Ama onların koordinasyonu da bizim birimimiz tarafından yönetiliyor. İşimiz aslında hem biraz araştırma gerektiriyor, araştırma yetenekleriniz olması gerekiyor, hem de seyahat etmeyi, sosyal bir insan olmayı gerektiren bir iş.

En keyifli tarafı aslında hem yurt içinden hem de yurt dışından çok çeşitli kesimlerden insanlarla tanışma fırsatı vermesi. Diğeri, hem yurt içinde hem yurtdışında seyahat etme imkanı vermesi, bu da bir keyifli tarafı. Sonuncusu da belki söyleyebileceğim önemli konularda karar alma süreçlerine dahil olmak, karar alma sürecine katkıda bulunmak keyif aldığım yanlarından bir tanesi yaptığım işin.

En zor tarafı aslında birden fazla dosyayı detaylı olarak takip etmemiz gerekiyor ve belirli bir zaman dahilinde bu sürecin yönetilmesi gerekiyor. Birden fazla dosya takip etmemiz gerektiği için de aslında önceliklendirme ve zaman yönetimi bizim için çok önemli. Bu zor taraflarından bir tanesi. Belki bir ikincisi şunu söyleyebilirim birden fazla paydaşla birlikte çalışıyoruz, hem kurum içi hem kurum dışı; zaman zaman bu paydaşlarımızın da motive edilmesi, takip edilmesi gerekiyor, du da işimiz için önemli konulardan bir tanesi.

İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi mezunuyum. Ardından Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptım uluslarası ilişkiler alanında. Hem bir hobi olarak hem de işimi desteklemesi için de, daha sonra çalışırken yabancı dil eğitimi aldım kurslarda, özel derslerle İtalyanca ve İspanyolca gibi.

Bizim işimiz tabii ki avukatlık, doktorluk, mali müşavirlik gibi bir yasal lisans gerektiren bir iş değil. Ama bir sosyal bilimler eğitimi çok katkı yapıyor çünkü dünyadaki politik ve ekonomik gelişmeleri takip etmemiz gerekiyor. Bu konuda aldığınız lisans, yüksek lisans eğitimi sizin işinizi yapmanızı tabii ki kolaylaştırıyor. Ama bu eğitimin yanı sıra tabii bazı kişilik özellikleri de önemli. Burada sosyal olmak, insan ilişkilerini yönetebilmek, farklı kesimlerden insanlarla diyalog kurmak, zaman yönetimi gibi özelliklere sahip arkadaşlarımızın da, tabi iyi bir İngilizce bilgisi, daha başarılı olduğunu görüyoruz.

Şunu söyleyebilirim eğer üniversiteyi yeni bitirmiş, iş hayatına girmemiş birisi olsaydım belki kendime biraz zaman tanıyıp dünyayı gezmeyi tercih ederdim. Bir yıl iki yıl bilmiyorum süresini ama onun çok büyük katkı yapacağını düşünüyorum. Çünkü o gezilerin daha sonra aralarda yaptınız tatiller, kısa gezilerden çok daha fazla vizyonunuzu açacağından eminim. Diğer bir konu hobilerime daha fazla vakit ayırırdım. Ve üçüncüsü teknolojik gelişmeleri çok daha yakından takip ederdim.

Sonuçlarını somut olarak görebileceğim, elle tutabileceğim bir iş yapmayı herhalde tercih ederdim. Neyi kastediyorum: tarımla uğraşmayı, bir şeyler yetiştirmeyi tercih ederdim diye düşünüyorum.

Departman:
Destek
Sektör:
Sivil Toplum

Türk iş dünyasının önemli kuruluşlarını bünyesinde barındıran bir sivil toplum kuruluşunda küresel ekonomi ilişkileri direktörü olarak çalışıyorum. Bizim bölümümüz, Türk özel sektörünün diğer ülke özel sektörleri ile bir araya gelip özellikle ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda katkı yapmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken tabii ki hem raporlar hazırlanması, hem etkinlikler düzenlenmesi, tüm bu etkinliklerin koordinasyonu, organizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi gene bizim bölümümüzün sorumluluğu altında. Burada büyük bir ekiple birlikte çalışıyoruz; hem kurum içi hem de kurum dışından paydaşlarımız var, destek olan birimler var. Ama onların koordinasyonu da bizim birimimiz tarafından yönetiliyor. İşimiz aslında hem biraz araştırma gerektiriyor, araştırma yetenekleriniz olması gerekiyor, hem de seyahat etmeyi, sosyal bir insan olmayı gerektiren bir iş.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin