Gülcan Büyükdereli - Program Koordinatörü | buneis.com

Gülcan Büyükdereli - Program Koordinatörü

Video Yükleniyor.

79 İzlenme

Gülcan Büyükdereli. Bir sivil toplum kuruluşunda program koordinatörü olarak çalışıyorum. Departmanımızda burs programlarının koordinasyonunu yürütüyorum. Bir ekip olarak çalışıyoruz, üç kişilik ekipten oluşuyor departmanımız. Gençlerle çalışıyoruz, üniversiteli gençlerle beraber çalışıyoruz ve gençlerle çalışmanın tabii ki de getirdiği bir aktif olma durumu da söz konusu. Dönem dönem masabaşında çalıştığımız zamanlar da olmakla beraber, bire bir gençlerle sahaya indiğimiz, beraber atölyeler de gerçekleştirdiğimiz alanlar da mevcut. O yüzden biraz işimi ben zikzak olarak tanımlayabilirim; bazı dönemler daha durağan olurken bazı dönemlerde de böyle yoğun hafta sonlarının da ise karıştığı bir programa dahil olabiliyoruz. 

Ben kişisel olarak var olan bir işin üzerine yeni bir şeyler kurmak, yeni yaratıcı bir şeyler ekleyerek o işi geliştirmeyi seven biriyim. Yaptığım iş de buna fırsat veren bir iş, o yüzden bu işi geliştirebilecek yeni fikirler ortaya atabiliyorum. Bu aynı zamanda hem benim gelişimime bir katkı sağlıyor, ve işi geliştirmemi sağlıyor. Bu açıdan yaptığım işin esnek bir iş olduğunu söyleyebilirim, bu da en keyif aldığım yönlerinden biri. Bunun dışında güzel bir ekiple çalışıyoruz, ekip çalışmasında var olmayı seven bir insanım. O yüzden ekip arkadaşlarımla çalışmaktan da büyük keyif alıyorum.

Gönüllülerle çalışıyoruz ve 1100 civarı gençle zaman zaman birebir iletişim kuruyoruz. Bu açıkçası herhangi bir ekibi yönetmekten daha zor bir iş; dönem dönem de benim zorlandığım bir kısmı oluyor. Bunun dışında gençlere eğitim fırsatlarını daha iyi kullanabilmeleri için burs olanağı sağlıyoruz, fakat elimizdeki imkanlardan dolayı bize gelen başvuruların hepsini maalesef olumlu değerlendiremiyoruz. Bu aşamada da bazı gençlere maalesef olumsuz dönüşler yapıyoruz, bu da zor yanlarından diğeri.

Ben İstanbul Üniversitesi sosyoloji mezunuyum lisans olarak. Yüksek lisansımı da Marmara Üniversitesi kişiler arası iletişim bölümünde tamamladım.

Tabii ki de kesinlikle yapabilir. Bu işi yapmak için ben en önemli olan şeyin sahada yer almak, gençlik alanında çalışmak, sivil alanda bir şekilde gönüllü faaliyetlerde yer almanın önemli bir getirisi olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında zaten beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımızdan sayısal bölüm mezunu olan bir çok kişi de var. Ama dediğim gibi en önemli kısım bence sahada gönüllü faaliyetlerde yer almak.

Ben iş hayatına üniversiteye başladığım yıllarda girdim. Bunun bana çok büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum ama erken iş hayatına girme ile beraber aslında bazı birkaç şeyi de kaçırdığımı düşünüyorum. Mesela Avrupa gönüllü hizmeti ile yurtdışına gitmeyi ve birkaç yıl yurtdışında yaşamayı çok isterdim. Hep yurtdışına çıktığım zamanlar kısa süreli şeylerden oluşuyordu. Bu benim için önemli bir fırsattı ve bunu değerlendiremediğim için açıkçası biraz üzgünüm. Bunun dışında sadece bir staj yapma fırsatım olmuştu, bölümümüzde zorunlu bir staj programı yoktu fakat ben gönüllü olarak bir staj bulmuştum. Ama belki birkaç farklı alanda daha staj yaparak iş alanını daha yakından tanıyabilirdim diye düşünüyorum.

Üniversiteye hazırlanırken aslında psikoloji okumayı çok istemiştim. O yüzden klinik psikolog olmayı isteyebilirdim. Son zamanlarda bir şeyler yazmak çok ilgimi çekiyor, belki bir çocuk kitabı yazarı olabilirdim.

Gönüllülerle çalışıyoruz ve 1100 civarı gençle zaman zaman birebir iletişim kuruyoruz. Bu açıkçası herhangi bir ekibi yönetmekten daha zor bir iş; dönem dönem de benim zorlandığım bir kısmı oluyor. Bunun dışında gençlere eğitim fırsatlarını daha iyi kullanabilmeleri için burs olanağı sağlıyoruz, fakat elimizdeki imkanlardan dolayı bize gelen başvuruların hepsini maalesef olumlu değerlendiremiyoruz. Bu aşamada da bazı gençlere maalesef olumsuz dönüşler yapıyoruz, bu da zor yanlarından diğeri.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin