Derya Kılıçalp - Kaynak Geliştirme ve İletişim Yöneticisi | buneis.com

Derya Kılıçalp - Kaynak Geliştirme ve İletişim Yöneticisi

Video Yükleniyor.

89 İzlenme

Derya Kılıçalp. Bir sivil toplum kuruluşu’nun kaynak geliştirme ve iletişim departmanı yöneticisi olarak çalışıyorum. Yaptığım pozisyonda kurumumuzun iletişim stratejisi ve kaynak geliştirme stratejisi doğrultusunda finansal sürdürülebilirliğine destek olabilmek için, birlikte çalıştığım ekibi koordine etmek ve bununla birlikte çeşitli kurumları harekete geçirerek aslında bir sivil toplum kuruluşunun finansal anlamda ömrünü uzatmak ve sürdürülebilirliğine destek olmak hedefiyle çalışıyorum. Yaptığım işi hayata geçirebilmek için hem bir ekip işi, bir ekiple çalışmak gerekiyor. Bazen masa başında çalışmak, bazen de ofis dışında yani bizim saha dediğimiz aslında kurumsal ilişkileri sürdürebilmek için kurumsal itibarî da sürdürebilmek için aynı zamanda, çeşitli görüşmeler yapmak gerekiyor. Oldukça aktif ve dinamik bir iş. Bir taraftan ekonomiyi takip etmek gerekiyor, bir taraftan yeni iletişim stratejileri, iletişim vizyonlarını gözden geçirmek gerekiyor. Aslında iyi bir donanımla kurumların ihtiyaçlarına cevap verebilmek, hem de o sivil toplum kuruluşumuzun baktığı yönde bir iletişim stratejisini hayata geçirmek çok önemli. Dolayısıyla aslında önemli bir ekip işi.

Bana göre en keyifli tarafı biraz zor olan tarafına da aslında yakın. İnsanları yaptığınız işin bir toplumsal yatırım olduğuna, bir sosyal yatırım olduğuna ikna etmek ve onlarla aslında bu beyin fırtınasını yapıyor olmak; insanların farklı yorumlarını dinliyor olmak bana oldukça keyifli geliyor. Bir de ben gençlik alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyorum dolayısıyla yaptığım işin her aşamasında gençlerle beraberim. Gençlerle birlikte oluyor olmak oldukça eğlenceli ve sizin her zaman dinamik kalmanızı sağlayan bir gerekçe. Dolayısıyla kendimi iyi hissetmeme, daha genç hissetmeme neden oluyor. Dolayısıyla işi hem dinamik tutmak, hem de kendimi dinamik tutmak için hep bir efor sarf ediyorum, bu da bana oldukça keyifli geliyor.

En zor tarafı henüz bağışçılık ve gönüllülük kültürünün çok fazla yerleşmemiş olduğu bir ülkede bu işi yapmaya çalışıyor olmak. Yine insanları yatırım yapmaya ikna ederken ve gençlere güvenmeye ikna ederken onların empati kurmalarını sağlamaya çalışmak. Dolayısıyla empati kurmak da ülkemizde oldukça güç, ben bu işin en büyük zorluğunu da ikna etmek, empati kurdurmak üzere insanları düşündürmek olduğunu düşünüyorum. Bunu yaparken de güçlü bir ekip ve kararlı olmak ve stratejik ve sistematik çalışmak gerekiyor.

Trakya Üniversitesi halkla ilişkiler bölümünde okudum.

Evet elbette yapabilir. Sivil toplum alanında çalışan bir çok alanda çalışan bir çok kişi sayısal bölümlerden ve sözel bölümlerden mezun. Farklı disiplinlerden eğitimler almış insanlar bu alanda çalışabiliyorlar. Dolayısıyla aslında eğitiminizden daha çok, uzmanlık alanınızdan daha çok bu süreç içerisinde kendinizi nasıl geliştirdiğiniz, ne alanda derinleşmek istediğinize karar vermeniz, bu işi gerçekleştirirken de sivil toplumun güçlenmesi ile ilgili bir kariyer hedefinizin olması önemli. Biraz inançlı ve kararlı, ısrarcı bir kariyer planı çizmek önemli.

Okurken çalışmaya başlamış olmak benim için anlamlı bir deneyimdi, dolayısıyla bunu yeniden yapmayı isterim. Yeniden yolun başına çıkmış olsaydım, yeniden çalışmış olmayı isterdim. Yapmadığım şeylerse seyahat etmek, daha çok seyahat etmek ve farklı kültürlerden farklı yerleri görmenin iş hayatına önemli bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Derinleşeceğim alanı daha erken seçmeyi ve mentörlük desteğini daha erken almış olmayı tercih ederdim.

Yaratıcılığı daha fazla olan bir iş yapmayı isterdim. Sık sık yazmak, yazarak bir iş geliştirmek, ya da tarımla ilgilenmek isterdim.

Departman:
Destek
Sektör:
Sivil Toplum

Bana göre en keyifli tarafı biraz zor olan tarafına da aslında yakın. İnsanları yaptığınız işin bir toplumsal yatırım olduğuna, bir sosyal yatırım olduğuna ikna etmek ve onlarla aslında bu beyin fırtınasını yapıyor olmak; insanların farklı yorumlarını dinliyor olmak bana oldukça keyifli geliyor. Bir de ben gençlik alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşunda çalışıyorum dolayısıyla yaptığım işin her aşamasında gençlerle beraberim. Gençlerle birlikte oluyor olmak oldukça eğlenceli ve sizin her zaman dinamik kalmanızı sağlayan bir gerekçe. Dolayısıyla kendimi iyi hissetmeme, daha genç hissetmeme neden oluyor.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin