Rayka Kumru - Cinsellik Eğitmeni ve Danışman | buneis.com

Rayka Kumru - Cinsellik Eğitmeni ve Danışman

Video Yükleniyor.

183 İzlenme

Rayka Kumru. Seksoloğum. Yaptığım iş de danışmanlık ve eğitmenlik. Seksoloji insan cinsellik bilimine verilen bir isim, kendi anabilim dalı. Bu alanda da aslında sahada ne iş yaptığınızla beraber şekillenen bir uzmanlık alanı. Ben çoğunlukla okullarda, üniversitelerde ve kurumlarda eğitim veriyorum. Aynı zamanda farklı mecralarda, farklı işler yapan kişilere, bu bir aplikasyon da olabilir, araştırma projesi de olabilir, eğitim programı düzenlenmesi ve oluşturulması bir müfredat yazımı da olabilir, bu konularda danışmanlık veriyorum. Seksoloji dendiği zaman genelde insanlarda bir tebessüm oluşuyor, bu insan herhalde oturup bütün gün işte matrak seks kitapları okuyor, pozisyon muhabbeti yapıyor insanlarla; bu işin çok küçük bir bölümü olabilir evet ama arka planda çok kapsamlı ve koskocaman bir alan da var belki de ülke gereği, ya da dünyada bu böyle, çok ciddi ve bazen ele alması çok zor konular da bu işin bir parçası oluyor. Yaşam şekli olarak çok yoğun bir tempom var. Bir haftama baktığım zaman bunun bir kısmı kurumlarla ya da çalıştığımız kişilerle toplantı yaparak geçiyor; bir kısmı masa başında araştırma yaparak ya da bütün özümsediğimiz şeyleri oturup üstüne düşünmekle geçiyor. Belli bir kısmı kongre ve konferanslara katılmakla geçiyor, çünkü öğrenme ve özellikle bilgi toplamak için bu çok önemli. Bazen de inziva dediğim dönemler, çok başaramadım şu ana kadar ama, bu da gerekiyor çünkü kitap yazıyorum aynı zamanda. Dolayısıyla yeni bir şey üretebilmek için bazen hiç toplantıya veya eğitime gitmediğim, tamamen yazı yazmaya odaklandığım dönemler de oluyor.
En keyifli kısmı hiç bitmeyen bir alanda çalışıyor olmak. Konular hiçbir zaman bitmiyor, araştırmalar bitmiyor, sürekli yeni veriler, yeni doneler var elimizde. İkinci kısmı da çok ihtiyaç olan ve insanlara fayda sağladığını düşündüğüm bir alanda çalışıyor olmak; bu günün sonunda çok mutluluk veriyor bana.
Zor tarafı: yaptığım işten önce bunun neden gerekli bir iş olduğunu anlatmak işimin en zor kısmı. Örneğin bir kuruma ya da bir okula, ya da bu alanda danışmanlık ihtiyacı olabilecek birine neden buna ihtiyacı olduğunu ve bu alanda bu danışmanlığı almasının ya da bir eğitim almasının ne gibi faydaları olacağını anlatmak en zor kısımlarından bir tanesi. Tabi cinsellik konusu biz de bir yandan çok konuşuluyor bir yandan hiç konuşulmuyor, bunu sağlıklı bir platforma taşıma çabası da bazen zor gelebiliyor; ama işin bir parçası ve dolayısı ile onu da mümkün olduğu kadar keyifle yapmaya çalışıyorum.
Ben University of British Columbia Kanada'da sosyoloji ve cinsellik lisansı tamamladım. Sonrasında Seksoloji yüksek lisansımı yaptım Perth Üniversitesi Avustralya’da. Ondan sonra da Bilgi Üniversitesi'nde Marka okulunda pazarlama iletişimi yüksek lisansını yaptım.
Yapabilir, seksoloji yüksek lisansı aslında lisansta ne okuduğunuza göre şekillenen bir uzmanlık alanı. Tip okuyup da seksoloji yüksek lisans yapabilir birisi ve benim yaptığım işi bir kısmını yapabilir. Eğitime yönelmek istiyorsa bu yüksek lisansın yanında kendine eğitimle ilgili bir takım takviye eğitimler ve programlara yazılarak eğitmen olabilir. İnsan cinsellik yüksek lisansları var, direk seksoloji adı altında olan yüksek lisanslar var. Psikoloji lisansı yapıp bu yapılabilir. Ekonomi okuyup bu yapılabilir. Yeterince ilgili ise, çok daha alakasız gibi gözüken meslekler -işte avukatlık olabilir ya da mühendislik olabilir-, bunları okuyup da yeterince araştırma ve akademik alanda bir çalışma yapılırsa yüksek lisans ya da doktora gibi, insan cinselliği her şeye bağlanan bir konu olduğu için yapılabilir, mümkün.
Çok derin nefes al. Uzun bir yol olacak dolayısıyla nefes almak çok önemli, çok yapmayı unuttuğum şeylerden bir tanesi. İkincisi kendine inan; bunu yapabildiğimi düşünüyorum ne kadar bazı zamanlarda acaba bıraksam mı acaba bu kadar zor olmayan bir şey mi yapsam diye düşünsem de. Üçüncüsü de çok araştırıp çok bol okumak. Eğitim her alanda önemli ama bizim alanımız çok fazla değişkenlik gösteren bir alan; bir yıldan bir yıla bambaşka şeyler çıkabiliyor, dolayısıyla mümkün olduğu kadar diploma ya da sertifika toplamak adına değil ama, gerçekten içeriği sağlam, eğitmenleri güvenilir ve bilimsel bir şekilde çalışan uzmanlarla ortaklaşa şekilde yürütülmesi gereken bir alan; üçüncü tavsiyem de bu olurdu.
Zoolog olmak isterdim büyük ihtimalle. Özellikle vahşi hayvanlara karşı çok küçük yaştan beri bir ilgim vardı, onlarla ilgili bir çalışma yapıyor olurdum diye düşünüyorum.

Departman:
Serbest
Sektör:
Danışmanlık
Eğitim

Seksoloğum. Yaptığım iş de danışmanlık ve eğitmenlik. Seksoloji insan cinsellik bilimine verilen bir isim, kendi anabilim dalı. Bu alanda da aslında sahada ne iş yaptığınızla beraber şekillenen bir uzmanlık alanı. Ben çoğunlukla okullarda, üniversitelerde ve kurumlarda eğitim veriyorum. Aynı zamanda farklı mecralarda, farklı işler yapan kişilere, bu bir aplikasyon da olabilir, araştırma projesi de olabilir, eğitim programı düzenlenmesi ve oluşturulması bir müfredat yazımı da olabilir, bu konularda danışmanlık veriyorum. Seksoloji dendiği zaman genelde insanlarda bir tebessüm oluşuyor, bu insan herhalde oturup bütün gün işte matrak seks kitapları okuyor, pozisyon muhabbeti yapıyor insanlarla; bu işin çok küçük bir bölümü olabilir evet ama arka planda çok kapsamlı ve koskocaman bir alan da var belki de ülke gereği, ya da dünyada bu böyle, çok ciddi ve bazen ele alması çok zor konular da bu işin bir parçası oluyor. Yaşam şekli olarak çok yoğun bir tempom var. Bir haftama baktığım zaman bunun bir kısmı kurumlarla ya da çalıştığımız kişilerle toplantı yaparak geçiyor; bir kısmı masa başında araştırma yaparak ya da bütün özümsediğimiz şeyleri oturup üstüne düşünmekle geçiyor. Belli bir kısmı kongre ve konferanslara katılmakla geçiyor, çünkü öğrenme ve özellikle bilgi toplamak için bu çok önemli. Bazen de inziva dediğim dönemler, çok başaramadım şu ana kadar ama, bu da gerekiyor çünkü kitap yazıyorum aynı zamanda. Dolayısıyla yeni bir şey üretebilmek için bazen hiç toplantıya veya eğitime gitmediğim, tamamen yazı yazmaya odaklandığım dönemler de oluyor.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin