Turgan Gürmen - Avukat - Rekabet Hukuku | buneis.com

Turgan Gürmen - Avukat - Rekabet Hukuku

Video Yükleniyor.

172 İzlenme

Turgan Gürmen. Avukatım, rekabet hukuku alanında uzmanlaştım. Rekabet hukuku nispeten yeni bir hukuk dalı Türkiye için. Rekabet kurumu uygulayıcı kurum, devlet kurumu uyguluyor bunu. Rekabet kurallarının bizlerden beklediği şey, özellikle piyasaları düzenleyen, serbest piyasa ekonomisin getirdiği bir düzenleme; firmaların birbirleri rekabet etmeleri. Rekabet kurulu da bu alanda firmaların birbirleriyle rekabet edip etmediklerini, kanuna aykırı davranıp davranmadıkları kontrol eder bir düzenleyici, buna ilişkin mevzuatlar yapan düzenleyici bir kurum. Bu işin iki ayağı var açıkçası: danışmanlık ve mahkemeler nezdinde yapılan iş. Ben her iki alanda da çalışıyorum. Bunun danışmanlık ayağında firmalara gidip rekabet kanununa uygun davranıp davranmadıkları, bu kanuna uygun davranmaları için neler yapmaları gerektiği, sözleşmelerinde nelere dikkat etmeleri, ilişkilerinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini -bu ilişkiler rakiplerle olabilir, dağıtım ağı olan firmalarla olabilir- hayatımız genelde firmalarda toplantılarda geçiyor. Toplantılarda danışmanlık yapıyoruz, kuralları anlatıyoruz, buna ilişkin de soruları cevaplıyoruz, bu işin danışmanlık kısmı. Bazen de her zaman ideal hayatta böyle olduğu gibi olmuyor, rekabet kurumu firmaların kanunu ihlal edip etmediklerini araştırmak için ön araştırmalar açıyor, bazen soruşturmalar açıyor. İşte bu on araştırmalarda, soruşturmalarda firmalara savunmanlık hizmet veriyoruz. Burada da bildiğiniz avukatlığın gereği olan hizmetten bahsediyorum, bu da işin diğer bir kısmı.

Aslında bir çok keyifli alanı var bunun, çok insan tanımak, bir çok firmayla çalışmak gibi. Fakat bana en fazla kişisel olarak keyif veren tarafı rekabet kurulu önünde yaptığımız savunmalar. Burada hakikaten insan hem kendi olabiliyor, hem de gerçekten avukatlık yaptığını hissedebiliyor. Çünkü rekabet kurulu sözünüzü kesmiyor, rekabet kurulu önünde istediğiniz kadar savunma hakkına sahip oluyorsunuz, istediğiniz araçlardan faydalanabiliyorsunuz. Bu da açıkçası bana bu işin en fazla keyif veren tarafı.

En zor tarafı şimdi şöyle söyleyeyim, bu yeni bir hukuk dalı olduğu için nispeten, Türkiye’de de kökleşmiş bu iş yapma şekli var, alışkanlıklar var. Ve rekabet kuralları iş yapma şekline köklü değişiklikler geçiyor. Firmaların bunu alışmalarında, bu kuralları anlamalarında, bu kuralları onlara anlatmakta çok ciddi zorluklar çektik, hala da çekiyoruz bu kadar senedir uygulamasına rağmen. Aynı konuyu mahkemeler nezdinde de maalesef yaşıyoruz, hakimlerimizin de oturmuş hukuk anlayışı var ve bu yeni kurallar bütünü hakimlere anlatmakla da bazen zorluk çekiyoruz.

İstanbul Hukuk fakültesi mezunuyum. Bunun sonrasında da Brüksel Üniversitesi’nde Avrupa birliği hukuku üzerine yüksek lisans yaptım ve yurda dönüşümde çalışmaya başladım.

Hem evet hem hayır. Esasen bu işin iki tane alanı var: biri danışmanlık diğeri de mahkemeler nezdinde savunmanlık hizmeti. Yasayla Türkiye’de sadece avukatlara tanınmış bir hak mahkemelerde davalara girmek. Dolayısıyla rekabet hukukunun mahkemeler alanına giren kısmında sadece hukuk fakültesi mezunu olan, baroya kayıtlı avukatlar tarafından verilebilecek bir hizmet. Ama bunun yanında danışmanlık hizmeti olarak yapılması düşünülüyorsa, ki mesela rekabet kurumunun bugünkü danışman kadrosuna baktığımızda siyasal bilgilerden, ekonomi bölümlerinden ve hukuk fakültesinden mezun bir çok arkadaşın burada rekabet hukuku ile ilgili çalıştığını görüyoruz. Dolayısıyla danışmanlık ayağında çalışmak isteyenler için rekabet hukukunu ekonomi, siyasal bilgiler veya herhangi bir hukuk dalindan mezun olmak bence yeterli.

Yolun başında olsaydım herhalde yine kendime yurtdışına gidip bu konuda uzmanlas, eğitim al derdim. Açıkçası bu işe başlarken özgürlüğü seçtim ben, bir çok büyük büroyla ortaklık veya kurumsal yapı altında çalışabilme olanağı varken, ortağımla birlikte biz butik bir büro olarak kalmayı tercih ettik, özgürlüğümüzü tercih ettik. Şu an yolun başında olsam yine özgürlüğümü tercih et derdim kendime. Bir de rekabetle bağlantılı değil ama iş hayatı ile ilgili, hayır demeyi daha erken öğrenmiş olmayı isterdim.

Vallahi işimden çok memnunum, çok keyifli bir alan; ama tamamen farklı bir şeyse bir sahil kasabasında balıkçılık yapardım.

Departman:
Hukuk
Sektör:
Hukuk

Avukatım, rekabet hukuku alanında uzmanlaştım. Rekabet hukuku nispeten yeni bir hukuk dalı Türkiye için. Rekabet kurumu uygulayıcı kurum, devlet kurumu uyguluyor bunu. Rekabet kurallarının bizlerden beklediği şey, özellikle piyasaları düzenleyen, serbest piyasa ekonomisin getirdiği bir düzenleme; firmaların birbirleri rekabet etmeleri. Rekabet kurulu da bu alanda firmaların birbirleriyle rekabet edip etmediklerini, kanuna aykırı davranıp davranmadıkları kontrol eder bir düzenleyici, buna ilişkin mevzuatlar yapan düzenleyici bir kurum. Bu işin iki ayağı var açıkçası: danışmanlık ve mahkemeler nezdinde yapılan iş. Ben her iki alanda da çalışıyorum. Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin