Serdıl Gözelekli - Lisanslı Ürünler ve Mağazacılık Genel Müdürü | buneis.com

Serdıl Gözelekli - Lisanslı Ürünler ve Mağazacılık Genel Müdürü

Video Yükleniyor.

206 İzlenme

Serdıl Gözelekli. Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden birinde lisanslı ürünler ve Mağazacılık grup şirketinin genel müdürü olarak görev yapmaktayım. İşimizin temelinde iki önemli bacak var bahsettiğim gibi, bunlardan biri lisanslı ürünler, diğeri de Mağazacılık yani perakende organizasyonu. Türkiye’de, tüm dünyada olduğu gibi özellikle son 20-25 yıldır lisanslı ürünler kulüplerin önemli bir gelir kalemi haline geldi. Dolayısıyla bu lisanslı ürünlerin tasarlanması, planlanması, sezon açılış planları, kampanya yönetimi vs gibi aslında baştan sona süreçlerin yönetilmesi söz konusu. Ve son olarak ta tabi bunların nihayet tüketiciyle, tırnak içinde bizim için taraftar, taraftarlarla buluşturulması noktasında perakende organizasyonunu gerçekleştirmek işin temel unsurlarını oluşturmakta.

Çocukluğumdan beri tutkunu olduğum kulübün çalışanı olmanın yanısıra, beni en çok heyecanlandıran şey ürün. Ürünün aslında yoktan yavaş yavaş var ediliyor olması, planlanması, tasarlanması, hayata geçmesi, ve sonrasında reaksiyonları izlemek müthiş bir keyif. Bu biraz önceki iş deneyimlerimle de alakalı olarak zaman içerisinde edindiğim bir keyif diyebilirim. İşin beni en çok heyecanlandıran, en mutlu eden tarafı herhalde nihai ürün.

En zor tarafı da sürekli yaşayan ve çok reaksiyoner bir iş olması. Sonuçta yaptığımız her işin değerlendirildiği bir nokta var, o da taraftar noktası. Yaptığınız her iş bir şekilde teveccüh de görebiliyor eleştiri de alabiliyor. Siz de ister istemez zamanınızın aslında büyük kısmını, iş dışındaki kısmını da bu tepkileri ölçmekle bazen aksiyon almakla geçirebiliyorsunuz. Dolayısıyla iş yaşam dengesinde bazen çok da arzu edilmeyen kaymalar söz konusu olabiliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi bilgisayar mühendisliği mezunuyum. Sonrasında da Marmara Üniversitesi İngilizce mühendislik yönetimi mastırı yaptım.

Tabii ki yapabilir. Ben de bunun canlı örneklerinden biriyim. Kariyerimin 7. yılında bilgisayar mühendisliğinden, İT sektöründen pazarlamaya geçiş yaptığım için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ama ne olursa olsun aldığınız formasyon, eğitim ne olursa olsun, bunu sosyal becerilerle, beşeri ilişkilerle mutlaka bireistiriyor olmak lazım. Benim yaptığım işin en önemli ayaklarından biri herhalde -belki de doğal bir yetenektir, zaman içerisinde geliştirilebilir ama eğitiminizi sosyal becerilerle birleştiriyor olmak.

Öncelikle mutluluğun tarifinde kesinlikle insanın sevdiği işi yapması yatıyor diye düşünüyorum. Bu bağlamda ne yapardım, aslında yaptığım şeylerin bana çok şey kattığına da eminim ama, bilgisayar mühendisliği alanında yedi yıl çalışmak biraz uzun bir süreydi benim için, bunu daha kısa tutabilirdim. Biraz orada sanıyorum çok nadir olan okuduğum mesleği yapma inadı vardı. Dediğim gibi bana çok fazla analiz ve aynı zamanda problem çözme yeteneği kazandırdı, fakat bir noktada durup daha önceden pazarlama, satış gibi business alanlarına geçiyor olabilirdim. Her zaman çok aslında merakım olan, fakat bir şekilde zaman bulamadığım tasarım alanında daha yoğun çalışıyor olmak isterdim. Bazı araçları çok aslında genç yaştan beri kullanıyorum, kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım, bazı denemelerim de oldu ama hiçbir zaman bırakmamam gereken ve çok geliştirmem gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Çünkü kafanızdaki tasarımı sadece brief vererek veya anlatarak bazen yaptıramayabiliyorsunuz; bazen o kişinin ben olması ve ortaya çıkarıp bakın işte budur diyebilmek çok isterdim.

Her zaman müziğe çok ilgim oldu. Dolayısıyla konser, etkinlik düzenleyicisi yani bir organizatör, veya aynı zamanda bir müzik eleştirmeni olmak çok ilgimi çekerdi. Amatör veya profesyonel olarak bu işi yapıyor olmak isterdim diye düşünüyorum.

Departman:
Pazarlama ve Satış
Sektör:
Spor

Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden birinde lisanslı ürünler ve Mağazacılık grup şirketinin genel müdürü olarak görev yapmaktayım. İşimizin temelinde iki önemli bacak var bahsettiğim gibi, bunlardan biri lisanslı ürünler, diğeri de Mağazacılık yani perakende organizasyonu. Türkiye’de, tüm dünyada olduğu gibi özellikle son 20-25 yıldır lisanslı ürünler kulüplerin önemli bir gelir kalemi haline geldi. Dolayısıyla bu lisanslı ürünlerin tasarlanması, planlanması, sezon açılış planları, kampanya yönetimi vs gibi aslında baştan sona süreçlerin yönetilmesi söz konusu. Ve son olarak ta tabi bunların nihayet tüketiciyle, tırnak içinde bizim için taraftar, taraftarlarla buluşturulması noktasında perakende organizasyonunu gerçekleştirmek işin temel unsurlarını oluşturmakta.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin