Umut Kutlu - Pazarlama ve Sponsorluklar Genel Müdür Yardımcısı | buneis.com

Umut Kutlu - Pazarlama ve Sponsorluklar Genel Müdür Yardımcısı

Video Yükleniyor.

124 İzlenme

İsmim Umut Kutlu. Türkiye’nin en köklü spor kulüplerinden bir tanesinde pazarlama ve sponsorluklardan sorumlu genel müdür yardımcısıyım. Yaptığımız işi birkaç başlık altında toplayabilirim: 22 kişilik bir ekibim var, ben bu sayacağım tüm işlerde ekibimin koordinasyonu ve işlerin yönetimini yapmaya çalışıyorum. Bunların ilki kulübümüzün markasının her türlü stratejisinin, marka iletişim çalışmalarının yönetilmesi. Bir diğeri, kulübün tüm branşlarının ve tesislerinin sponsorluk ve reklam süreçleri. Bir başkası, kulübe gelir getirecek ek kalemler yaratabilmek için her türlü iş geliştirme faaliyeti. Ve son olarak da yeni bir stadyumumuz var, stadyumun her türlü ticari operasyonlarının yönetimi benim tarafımdan ekibim vasıtasıyla yapılıyor. Bu kadar çok konu başlığı olunca benim hayatım da açıkçası toplantılar ve seyahatlarle dolu geçiyor. Ekip operasyonları yürütürken ben onları yönlendirmeye çalışıyorum, en doğru işi en doğru zamanda bitirilmesi için çeşitli yönlendirmeler yapıyorum ama benim tarafımda biraz zaman mefhumunun olmadığı, hem yönetim kurulunun ve başkanının iş planına uymaya çalıştığım, hem de az önce saydığım konu başlıklarını üst seviyede yönetmek için bol bol toplantı ve seyahat yaptığım bir hayat tarzım oluştu.

Buna aslında iki ayrı başlıkta cevap verebilirim, bir tanesi daha profesyonel, pazarlamacı olarak. Her pazarlamacının herhalde yaptığı işin, hangi ürünü, markayı temsil ediyorsa en büyük kitleye ulaştırıp en yüksek etkileşimi almaktır. Bizim milyonlarca taraftarımız var, böyle olunca kalplere dokunan bir iş, etkisi çok daha yüksek oluyor; iyi ya da kötü farketmez çok büyük reaksiyonları anında görebiliyorsunuz. Daha kişisel olanı ise, hele o kulübün taraftarysanız işinizi yaparken, o zaman çok daha büyük bir coşku ve heyecanla yapıyorsunuz, bu da en büyük keyfi.

Eğer bir spor kulübünün pazarlama işlerini yönetirken aynı zamanda o kulübün de taraftarysanız, o duygusallık tarafı işin en zor yanlarından biri olabiliyor. Çünkü ne kadar harika iş sonuçları alırsanız alın ticari tarafta, o hafta sonra takımınız bir mağlubiyet aldığı zaman, inanın ertesi gün çalıştığınız işyerinin tepesinde kara bulutlar dolaşıyor. O ruh halinden derhal kurtulup bir an önce ayakları yere basıp, normal hayatınıza dönmeniz lazım. O dönüşler çok sert olabiliyor, bu işin zor taraflarından bir tanesi. Bir diğer tarafı da çalışma saatleri diyebilirim; çünkü bizim aslına bakarsanız tanımlı çalışma saatlerimiz tamamen müsabakalarla doğru orantılı. Günlük rutinimizin dışında müsabakalar oldukça, biz müsabakalarda çalışan aktif ekipler olduğumuz için, bir çok kişinin evinde keyifle maçları izlediği zamanlarda biz tüm ekip olarak burada çalışıyoruz.

Marmara Üniversitesi ekonometri bölümü mezunuyum. Arkasından da Bilgi Üniversitesi’nde pazarlama üzerine MBA programını tamamladım. Ardından akademik hayatım öğrenci olarak değil, öğretim görevlisi olarak devam etti. Bir dönem MBA derslerine dahil olurken pazarlama alanında, son iki yıldır spor pazarlaması konusunda akademik eğitimler veriyorum.

Pazarlama iş tanımı itibariyle ülkemizde de bir çok farklı uzmanlık alanından gelen kişinin yapabildiği işlerden bir tanesi aslında. Bence burada önemli olan alınan eğitimden daha çok, elbette çok önemli eğitim ama, alınan eğitim kadar kişinin yapısı ve neyi hedeflediği daha önemli. Sosyal olması, insan ilişkilerinin kuvvetli olması, çaba sarf etmeye hazır olması, çünkü biz bir çok işimizde hayal edip arkasından o hayali hayata geçirmek için uğraşmak zorunda olan bir departmanız. Bazen daha ortada hiçbir şey yokken onun hayalini kurmak, ona inanmak ve arkasından mücadele etmek gerekebiliyor. Bunu seven, bununla mücadele etmeye hazır olan karakterdeki herkes bence iyi bir eğitimden sonra, eğitim ne olursa olsun, bu işi yapabilir.

Bir numarada kesinlikle yabancı dili koyarım. Ben kariyerime başladığımda fena değildi yabancı dilim ama daha da iyi olsun isterdim. Zaten o gelişimi bitmeyen bir süreç. Hatta mümkün olsa ben bir dil daha ekleyebilmek isterdim. İkincisi daha çok okumak iyi olabilir, farklı farklı uzmanlık alanlarını da anlamak çok önemli çünkü bir organizasyon içerisine girdiğiniz zaman sağınızda, solunuzda, üstünüzde, altınızda bir sürü iç müşteri var çalışacağınız. Onlarla ilgili uzmanlaşmasanız bile en azından prensiplerini anlamakta fayda var. O yüzden onları anlamak için çok okumak iyi olabilir. Üçüncüsü de bence insan ilişkisi her işin temelinde, bizim işimizin çok merkezinde pazarlamacıların belki ama. İnsan ilişkisini geliştirmek için olacak her türlü sosyalleşme aktivitesi, bu bir takım gönüllü çalışmalar da olabilir, hayatta karşılaştığımız komşumuzla geçireceğimiz vaktimiz de olabilir ama insanın insan ilişkisi sürecine yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum.

Mimarlık olabilir, iç mimar ya da normal mimar farketmez, isterdim olmayı.

Türkiye’nin en köklü spor kulüplerinden bir tanesinde pazarlama ve sponsorluklardan sorumlu genel müdür yardımcısıyım. Yaptığımız işi birkaç başlık altında toplayabilirim: 22 kişilik bir ekibim var, ben bu sayacağım tüm işlerde ekibimin koordinasyonu ve işlerin yönetimini yapmaya çalışıyorum. Bunların ilki kulübümüzün markasının her türlü stratejisinin, marka iletişim çalışmalarının yönetilmesi. Bir diğeri, kulübün tüm branşlarının ve tesislerinin sponsorluk ve reklam süreçleri. Bir başkası, kulübe gelir getirecek ek kalemler yaratabilmek için her türlü iş geliştirme faaliyeti. Ve son olarak da yeni bir stadyumumuz var, stadyumun her türlü ticari operasyonlarının yönetimi benim tarafımdan ekibim vasıtasıyla yapılıyor. Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin