Mustafa Turgun - Spor Kulübü Genel Sekreteri | buneis.com

Mustafa Turgun - Spor Kulübü Genel Sekreteri

Video Yükleniyor.

127 İzlenme

Mustafa Turgun. Büyük bir spor kulübünün genel sekreteriyimm. Bir spor kulübünde Genel Sekreter bütün işleyişin merkezindedir. Kulüplerin çoğu dernek olduğu için seçilmiş bir yönetim kurulu ile çalışır. Yönetim kurulu karar mercii, geriye kalan bütün bölümler ise icra merciidir. İcranın sevk, yönetim ve idaresi ve denetlenmesi de Genel Sekreter tarafından yapılır. Burada şunu söylemek gerekir: öncelikle spor kulüpleri bir çok branştan, bir çok tesisten, ve bir çok alt yapıdan oluşur. Bir branş, bir spor dalı denilince insanlar sahaya çıkan veya korta çıkan takımı görürler bir tek, ama onun arkasında çok ciddi bir idari ve sportif organizasyon vardır. Ben sportif şubeleri, sportif direktörler ve genel menejerler üzerinden yönetirim. Yönetirim derken bu alanın sportif kurgusu var, hukuki ve idari, tabi bütün takımların seyahatleri, en önemlisi büyük kulüpler için altyapıdır. Çünkü eninde sonunda amatör branşlarda yaşayacaksanız Türkiye’de altyapıdan adam yetiştirmeniz gerekiyor. Şimdi bunu kısaca böyle özetleyince bunun hayatımdaki neye tekabül ettiğini şöyle anlatayım. Toplamda sporcu, idari kadro, antrenör yani teknik kadrolar, sağlık ekipleri ve çalışanları, 1900 kişi bağlı bana.

Sporun içinde olmak. Öncelikle hep spor yaptım ve sporu hep sevdim, izlemesini, yeteneğim olmayan sporları bile seyretmesini sevdim zaten. Yeteneğim olan sporları da icra etmeyi, ama belli bir yaştan sonra, belli bir yetenek sınırından sonra ne yaparsınız öğrenmişsinizdir içinde bulunmuşsunuz. Tabi bu arada eğitimimizi de aldınız. Hem sahada bulunmanın, hem eğitimini almanın, hem olayın idari tarafını biliyor olmanızın zaten katkısı çok fazla. Bir de ben zaten içinde yetiştiğim bir kurumun genel sekreterliğini yaptığım için, bir çok insana aykırı gelebilecek tüzükle yönetilmek, tüzük maddelerine bağlı kalmak, dernekler masasına bağlı olmak böyle insanların gözü önünde büyüyen bir şey bana keyif veriyor çünkü çocukluğumdan beri bu kurallara tabi olarak büyüdüm ve geliştim.

Çok fazla konu var: hukuk var, tesis yönetimi var, sportif tesis yönetimi var, sportif şube yönetimi var, bu hem spor hem idari demek. Bunların tabi deplasmanları, günlük hayatlarının organizasyonu, altyapıları, bütün bu denetimler var. Bu şu demek: siz bütün konuya hakimsiniz evet, ama o hayata hakim olamazsınız. Bütün şubelerin aynı saniyede ne yaptığını ne ettiğini bilmediğinizden ötürü, genel menejerler ve sportif direktörler üzerinden çalışıyorsunuz. Bu da şu demek: bu insanlar tıkandıkları her noktada telefonu açarlar saat gözetmeksizin, ve size gelen telefonlar veya masanıza gelen dosyalar hep problemli dosyalardır. Sıkıntılı tarafı budur; üretmeye az vakit kalır, çözümleme çünkü vaktimin çoğunu alır.

İstanbul Üniversitesi Fransız dili ve edebiyatı'nda okudum. Aynı anda da Lizbon'da Fransızca, Portekizce mütercim tercümanlık okudum.

Genel Sekreterliğim zaten belli bir kalıba oturmuş bir eğitimi yok; dolayısıyla herkes farklı eğitimden gelir. Benden önceki genel sekreterlere ve yahut diğer kulüplerdeki genel sekreterliğe baktığınızda hepimizin eğitimi ayrı. Dolayısıyla ne kadar çok araştırıp kendinizi yetiştirirseniz o kadar çok yaklaşırsınız bu pozisyona.

Birincisi hiçbir zaman yenilgiyi kabul etmedim. Ben sadece yenilginin var olmadığına inanıyorum, o anda istediğimi elde edemediğime bakarım ve nasıl elde edeceğimi değişik bir formülünü düşünürüm. Bunu bugün de yapıyorum, iyi ki yaptım, iyi ki yapmışım, iyi iki yapmaktayım. İkincisi; iyi ki kendimi çalışma saatleri ile kısıtlamadım. İşkolik bir söylem gibi gelebilir ama 24 saatte iş var, ama işin içinde eğlenceyi kattığınız anda nerede eğleniyorsun, nerede çalışıyorsun belli olmadığı bir ortamda sıkıntısız 24 saat boyunca işini yaparsın ve eğlenirsin. En önemlisi bu. Üçüncüsü de bunu hep yaptım; ilk üç ayımda yeni bir işte hep gözlemledim ve sürekli kendime şu soruyu sordum: bu işi yapabilir miyim demedim, bu ortamı sevdim mi dedim. Isi yapabilmeniz ayrı bir şey, ortamı sevip sevmediğimiz ayrı bir şey. Çünkü ortamı sevmezseniz çok iyi yapabileceğiniz bir işi bile düşük performansla yaparsınız, geregi yok yok o işi yapmanin.

Gençlik yıllarımda rehberlik deneyimim oldu. Bence yeryüzündeki en rahat işlerden ve en güzel işlerden biri.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Spor

Bir spor kulübünde Genel Sekreter bütün işleyişin merkezindedir. Kulüplerin çoğu dernek olduğu için seçilmiş bir yönetim kurulu ile çalışır. Yönetim kurulu karar mercii, geriye kalan bütün bölümler ise icra merciidir. İcranın sevk, yönetim ve idaresi ve denetlenmesi de Genel Sekreter tarafından yapılır. Burada şunu söylemek gerekir: öncelikle spor kulüpleri bir çok branştan, bir çok tesisten, ve bir çok alt yapıdan oluşur. Bir branş, bir spor dalı denilince insanlar sahaya çıkan veya korta çıkan takımı görürler bir tek, ama onun arkasında çok ciddi bir idari ve sportif organizasyon vardır. Ben sportif şubeleri, sportif direktörler ve genel menejerler üzerinden yönetirim. Yönetirim derken bu alanın sportif kurgusu var, hukuki ve idari, tabi bütün takımların seyahatleri, en önemlisi büyük kulüpler için altyapıdır. Çünkü eninde sonunda amatör branşlarda yaşayacaksanız Türkiye’de altyapıdan adam yetiştirmeniz gerekiyor.


ÖNERİLEN VİDEOLAR