Cenk Ergün - Futbol Direktörü | buneis.com

Cenk Ergün - Futbol Direktörü

Video Yükleniyor.

82 İzlenme

Cenk Ergün. Türkiye’de büyük bir spor kulübünde Futbol Direktörü olarak görev yapmaktayım. Görevim kulübün içerisindeki bütün futbol yapısının yönetimle arasındaki köprüyü sağlamak. Futbolun bütün idari ve teknik sevk ve idaresi bana bağlı. Kısaca oyuncuların seçilmesinden, sözleşmelerin yapılmasından, bu oyuncuların teknik heyete sunulmasından, bunların günlük yaşantılarından antrenman programlamasından kamp çalışmalarından, kontratlarına dayalı olarak ödemelerinin yapılmasından ya da yapılmamasından, aklınıza gelebilecek bütün aktivitelerden yönetim kurulu nezdinde ben sorumluyum. 7/24 iş, sürekli bir devinim var, sürekli bir program var. Lig var, lig bittiği zaman yeni dönemin çalışmaları var. Çalışmalar bittiği zaman, transfer dönemi bittiği zaman, kamp başlıyor. Kamplardan sonra maçlar başlıyor. Avrupa Kupaları, Türkiye kupası, sürekli bir seyahat var. Hem transfer görüşmeleri için hem diğer kulüplerle olan irtibatla ya da takımımızla birlikte deplasman ve kamplara giderken sürekli bir seyahat var. Gün çok erken başlıyor antrenman hazırlıkları ile, oyuncular antrenmanlarını bitirip gittikten sonra da bize kalan diğer idari işlerin planlanması, sponsorluk ilişkilerinin yönetilmesi, basın ayağının organize edilmesi. Yani çok erken saatlerde güne başlayıp günün geç saatlerine kadar gerek ofiste gerek ofis dışında çalışmalarımız devam ediyor. Günü bitirip de eve gittiğimiz zaman da telefonunuz yüzünden yine gecenin geç saatlerine kadar, gerek yazılı gerek sözlü olarak, hele bir de gün içerisinde dünyanın güney yarım küresiyle işiniz de varsa o da sabahın erken saatlerine kadar devam eden bir çalışmamız oluyor.

Ben sporu çok seviyorum, her zaman içerisinde oldum. Gençlik yıllarında birden fazla spor branşını icra ettim; dolayısıyla sporun ne kadar bir güzellik olduğunu, disiplin olduğunu çok iyi biliyorum. İçinde olmak kadar bu içinde olan insanlara bütün bu imkanları sağlamak ve onlara bu ortamı hazırlamak çok keyif verici. Elbette başarı geldiği zaman bu keyif çok çok daha fazla oluyor. Yaptığınız işle gurur duymak, bir şeyleri başarmak, şampiyon olmak ya da birileri tarafından takdir ediliyor olmak çok keyif verici bir şey. Tabi bunun çok tersi de var, başarısızlık geldiği zaman da o zaman işler kabusa dönebiliyor ama bize düşen burada profesyonel bir bakış açısıyla işlere tekrar devam edebilmesini sağlamak.

İnsan yönetmek. İnsan yönetmek ve bu kadar büyük bir organizasyon içerisinde sporcusundan çalışanlarına kadar bunların hepsinden sorumlu olup bunları sevk ve idare etmek çok kolay değil. Bir de mesul olduğumuz camiayı tatmin etmek, herhalde en zor işlerden biri. Çünkü günümüzde artık bu fast food yaşam biçimi spora da ulaşmış vaziyette. İnsanlarımız bir an önce her şey tüketmek ve ondan kurtulmak ve yenisini tekrar almak istiyorlar. Bunun içerisinde tabi sporda da başarıyı sağlayabilmek için biraz uzun vadeli plan yapmak lazım. Günümüzde her şeyi tüketip göndermekle bizim uzun vadeli planlarımızı dengelemeye çalışmak bence işin en temel sıkıntısı.

Galatasaray lisesini bitirdikten sonra Koç Üniversitesi’nde ekonomi bölümünden mezun oldum. İş hayatı dönemimde de Türkiye futbol federasyonunun sportif direktörlük sertifika programına bitirdim. UEFA’nın Lozan Üniversitesi ile yapmış olduğu club football management programına dahil oldum.Bunun dışında da özellikle yabancı diller konusunda lise ve üniversite eğitimini aldıktan sonra İtalya’da iki dönem İtalyanca eğitimi aldım. Bir de kendim Galatasaray Üniversitesi'nde İspanyolca eğitimi aldım.

Farklı eğitimlerden gelen insanlar bu işi yapabilir, burada önemli olan dediğim gibi sevk ve idareyi sağlayabilmek. Dolayısıyla spor eğitiminden gelenler tabii ki çok değerli ama onun dışında bir sanki büyük bir holdingi yönetiyormuşsunuz gibi ya da büyük bir şirket yönetiyormuşsunuz gibi, oteli yönetiyormuş, bir havalimanı yönetiyormuşsunuz gibi düşünebilirsiniz. Burada birden fazla çok değişik etken var; sporcular var, sağlık çalışanları var, hizmet verenler var, çimi sağlayanlar, çime bakanlar, yemek getirenler, taşımayı sağlayanlar, seyahat organizasyonu. Dolayısıyla bence insanları ve işi sevk ve idare edebildikten sonra her türlü eğitim yeterli olacaktır.

Çok fazla bir şeyi ben değiştirmezdim, kendi yaptıklarımı düşüneyim. Öncelikle her zaman kendime bir hedef koymayı uygun gördüm çünkü bulunduğumuz işte önünde bir hedef olmazsa yolunda kaybolabiliyorsun; önünde çok net bir şekilde hedefler olması lazım. Ve bu hedeflerin bence insanın profesyonel yaşantısında hiçbir zaman bir sonu yok. Her zaman ulaştığın noktadan sonra yeni bir hedef koyabiliyorsun. Her zaman daha fazla ekip çalışmasına önem vermeyi düşünürdüm, hep bunu düşünüyorum çünkü ben her zaman takım çalışmasına, ekip çalışmasına inanan bir insanım. Ne kadar ekibi güçlü tutarsak o kadar daha başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. Üçüncüsü hem pozitif hem negatif kritiklerden ders çıkartmak, ama bundan çok fazla etkilenip de işin ayarını kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum. Başarılı olduğumuz zaman da ayaklarımız yere basmalı, başarısızlık olduğu zaman da kendimizi yerde bırakmamamız lazım.

Bundan farklı bir hayat ben düşünmedim, hep dönüp dolaşıp yine bu işi yapmak isterdim diye düşünüyorum. Ama belki çok romantik bir hayal olabilir ama yazar olmak isterdim.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Spor

Türkiye’de büyük bir spor kulübünde Futbol Direktörü olarak görev yapmaktayım. İnsan yönetmek ve bu kadar büyük bir organizasyon içerisinde sporcusundan çalışanlarına kadar bunların hepsinden sorumlu olup bunları sevk ve idare etmek çok kolay değil. Bir de mesul olduğumuz camiayı tatmin etmek, herhalde en zor işlerden biri. Çünkü günümüzde artık bu fast food yaşam biçimi spora da ulaşmış vaziyette. İnsanlarımız bir an önce her şey tüketmek ve ondan kurtulmak ve yenisini tekrar almak istiyorlar. Bunun içerisinde tabi sporda da başarıyı sağlayabilmek için biraz uzun vadeli plan yapmak lazım. Günümüzde her şeyi tüketip göndermekle bizim uzun vadeli planlarımızı dengelemeye çalışmak bence işin en temel sıkıntısı.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin