Vural Durmuş - Futbol Takımı Kondisyoneri | buneis.com

Vural Durmuş - Futbol Takımı Kondisyoneri

Video Yükleniyor.

389 İzlenme

Vural Durmuş. Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden birinin futbol takımında kondisyoner olarak görev yapmaktayım. Kondisyoner, futbol takımı içerisinde sporcuların sezon öncesi, sezon içerisinde ve sezonun bitişine doğru bütün planlamalarını organize eden kişidir. Bütün fiziksel antremanların organizasyonu, oyuncuların performans testleri, sakatlık sonrası çalışmaları, sakatlık önleyici çalışmaları, bunların tümünü organize eder antrenör kişidir. Futbol takımının içerisinde kondisyoner çok ciddi bir göreve sahip. Sağlık ekibi ve teknik kadro arasında köprü görevi gören pozisyonda. Oyuncuların planlamaları yapılırken sağlık ekibinden gelecek referanslar ve teknik ekibin öncelikleri birleştirilerek planlamalar oluşturuluyor. Günümüz futbolunda da, modern sistemlerin içerisinde fiziksel parametreler çok ciddi bir öneme sahip. Bunun planlamasını da sağlayan kişiler kondisyonerler olarak görev yapıyorlar. Biz de bu noktada oyunculara çalışmalar yaptırmayı planlıyoruz.

Yaptığımız işin en keyifli tarafı bütün sezon uğraşıyoruz, planlamalar yapıyoruz, oyuncularla antreman yapıyoruz, çeşitli değişiklikler oluyor, zor zamanlar geçiriyoruz. En keyifli yanı sezon sonunu kupayla tamamlamak; ama her zaman bu mümkün olmuyor. En keyifli noktalardan biri de hafta içi çalışıp, hafta sonu bunun performans olarak karşılığını alabilmek. Kısa sürede verdiğiniz şeyin geri alınması gibi düşünebiliriz.

En zor tarafı aslında çok spesifik bir şey söylemek doğru değil ama, sonuçta insanlarla çalışıyoruz, çok gözününde olan insanlarla çalışıyoruz. Bizim istediğimiz şeyler oluyor, onların istediği şeyler oluyor. Bunları birleştirmek en önemlisi. Bazen birleştiremediğimiz noktalar yaşanıyor ama genel anlamda çok ciddi bir zorlukla karşılaştığımı söylemem çok doğru olmaz.

İstanbul Üniversitesi Beden Eğitimi Spor yüksek okulu mezunuyum. Aynı zamanda şu an Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde hareket antrenman bölümünde yüksek lisans programına devam ettiriyorum.

Farklı eğitimlerden gelen birinin bu alanda çalışması çok uygun olacağını düşünmüyorum. Çünkü bizim yaptığımız işin farklı dinamikleri söz konusu. Aldığımız eğitimin bu içerikle birleşip bir şekilde ilerlemesi söz konusu. Farklı eğitimden gelen kişinin bunları tamamlayıp bu şekilde performans göstermesi bence çok uygun olmaz. Bu işi yapmak için ilk önce çok ciddi bir sabır ve planlama gerektiriyor çünkü sonuçta 30 kişiye yakın bir grupla çalışıyorsunuz; hepsi ayrı karakterde hepsi farklı şekilde beklentileri var, hepsinin farklı bir yaşantısı var, geçmişten gelen alışkanlıklar var. Hem bunlara saygı duyarak hem de sizin istediklerinizi karşı tarafa aktarmak için güzel bir duruş göstermeniz gerekiyor. Bu da iyi bir iletişim ve karşılıklı anlayış göstererek gerçekleştirilen bir durum.

Bu zamana kadar yapmış olup da memnun olduğum en önemli şeylerden birisi sabırlı olup cesaretle hareket etmek. Tavsiye niteliğinde bir şey ekleyecek olursam daha fazla yabancı dil öğrenmeyi eklerdim.

Şu an hayalimdeki işi yaptığımı düşünüyorum. Ama bunun dışında yine takım çalışmasının ön planda olduğu, aktif olarak görev alıp bir şeylere etki edebileceğim bir alanda çalışmak isterdim. Belki alan olarak da psikoloji alanını düşünebilirdim.

Departman:
Destek
Sektör:
Spor

Türkiye’nin en büyük spor kulüplerinden birinin futbol takımında kondisyoner olarak görev yapmaktayım. Kondisyoner, futbol takımı içerisinde sporcuların sezon öncesi, sezon içerisinde ve sezonun bitişine doğru bütün planlamalarını organize eden kişidir. Bütün fiziksel antremanların organizasyonu, oyuncuların performans testleri, sakatlık sonrası çalışmaları, sakatlık önleyici çalışmaları, bunların tümünü organize eder antrenör kişidir. Futbol takımının içerisinde kondisyoner çok ciddi bir göreve sahip. Sağlık ekibi ve teknik kadro arasında köprü görevi gören pozisyonda. Oyuncuların planlamaları yapılırken sağlık ekibinden gelecek referanslar ve teknik ekibin öncelikleri birleştirilerek planlamalar oluşturuluyor. Günümüz futbolunda da, modern sistemlerin içerisinde fiziksel parametreler çok ciddi bir öneme sahip.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin