Cenk Akkaya - Spor Masörü | buneis.com

Cenk Akkaya - Spor Masörü

Video Yükleniyor.

111 İzlenme

Cenk Akkaya. Türkiye’nin en büyük kulüplerinden bir tanesinde spor masörü olarak görev yapıyorum. Spor masörlüğü içerisinde kulüpsel çalışmalarda normal masörlerden, spa'larda veya health clublarda çalışan insanlardan daha farklı şeyler yapıyoruz. Daha ağırlıklı medikal tarzda şeyler çalışıyoruz. Esasında spor masörlüğü’nün en büyük kulüp içerisindeki faydası özellikle kas sakatlıklarını engelleyecek ön hazırlık çalışmalarını yapar. Bunun içerisinde lenf drenaj masajı var, endorfin masajı var, baskı masajı var, lokal masaj var, genel masaj var. Ve bunların normal masörlerden farkı basınç değerleri çok fark ediyor. Futbolcunun kas kitlesi çok yoğun olduğu için daha sert çalışılan bir branş. Çok hareketli ve hele büyük bir kulüpte çalışıyorsanız çok ciddi mesai harcanıyor. Deplasmanlar, seyahat, seyahat dönüşü bazen haftada 2-3 maç oynuyorsunuz tekrar oyuncuların kaslarını hazırlamak için verdiğiniz çaba, maç öncesinde yapılan bandaj uygulamaları fizyoterapist arkadaşlarla beraber yapılan bir kinezio ağrı kesici bant çalışmaları, ısıtıcı masajlar, streçingler; çok ciddi ve yoğun bir tempo içinde çalışılan bir spor masörlüğüdür.

Üst düzey insanlarla, üst düzey bir kulüpte, üst düzey sporcularla bu işi yapmak tabii ki insan için ayrı bir keyif. Bu sizin mesleki hayatınızda önemli bir yer kaplıyor. Adrenalin çok yüksek. Severek yapılan her şeyin içinde zaten keyif alıyorsanız heyecanlı bir şey, çok keyif alıyorsunuz zaten otomatikman.

Genel anlamda baktığınız zaman büyük camilarda olan üzerinizdeki sorumluluk. Hem kulüp içerisinde içsel yaşantıda kendinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Kurumunuzun marka değerinden dolayı dışarıdaki hayatınızda da kendinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Dolayısıyla ülke futbol ile çok içiçe yaşayan bir ülke olduğu için genel anlamda attığınız her adımda çok dikkatli olmanız gerekiyor. Normal dışarıda standart yaşayan bir insan gibi çok rahat hareket edemiyorsunuz.

Futbol Federasyonu’nun Ege Üniversitesi ile ortak düzenlediği futbol masörlüğü diplomam var. Bir de yurtdışında Almanya’da özel bir eğitim olan spor masörlüğünü okudum.

Türkiye’de çok genel anlamda bir çok yer spor masörlüğü haricinde normal masörlük belgesi verebiliyor. Ama futbol Federasyonu’nun bir takım kuralları olduğundan dolayı futbol federasyonu diploman olmadığı sürece zaten akreditasyon alamıyorsun. Sporculuğun kökeninde şöyle bir şey var, bu kadar üst düzey sporcular karakteristik olarak çok heyecanlı insanlar. Hissiyatli ve heyecanlı değilseniz siz de onlarla beraber, bu iş çok kolay yapılabilecek bir iş değil. Yani rahat bir insanın yapabileceği bir iş olduğunu sanmıyorum.

Şu an tekrar 18 yaşında olsam ve bu mesleğe başlayacak olsam kendi izlediğim yol üzerinden yine bu camiada bu işe başlamak isterdim. Hakikaten bizim camiamız spor masörlüğü üzerine çok ciddi insan yetiştirip bu piyasanın içine çok faydaları oldu. Tekrar aynı şeyleri yapmak isterdim. Ne olursa olsun hiç heyecanımı kaybetmeden tekrar aynı şekilde mesleğime devam etmek isterdim.

Tekrar aynı şekilde, belki spor masörü değil fizyoterapist olmak isterdim. Kas bilimci isterdim, doktor olmak isterdim; ama sağlık sektörünü seviyorum sağlığın içinde olmak isterdim bir şekilde.

Departman:
Destek
Sektör:
Spor

Türkiye’nin en büyük kulüplerinden bir tanesinde spor masörü olarak görev yapıyorum. Spor masörlüğü içerisinde kulüpsel çalışmalarda normal masörlerden, spa'larda veya health clublarda çalışan insanlardan daha farklı şeyler yapıyoruz. Daha ağırlıklı medikal tarzda şeyler çalışıyoruz. Esasında spor masörlüğü’nün en büyük kulüp içerisindeki faydası özellikle kas sakatlıklarını engelleyecek ön hazırlık çalışmalarını yapar. Bunun içerisinde lenf drenaj masajı var, endorfin masajı var, baskı masajı var, lokal masaj var, genel masaj var. Ve bunların normal masörlerden farkı basınç değerleri çok fark ediyor. Futbolcunun kas kitlesi çok yoğun olduğu için daha sert çalışılan bir branş. Çok hareketli ve hele büyük bir kulüpte çalışıyorsanız çok ciddi mesai harcanıyor.


ÖNERİLEN VİDEOLAR

Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin