S. Doğukan Oraklı - Graffiti Sanatçısı | buneis.com

S. Doğukan Oraklı - Graffiti Sanatçısı

Video Yükleniyor.

362 İzlenme

Doğukan Oraklı. Graffiti sanatçısıyım. Graffiti bir sokak kültürüdür, hip-hop kültüründen gelir daha doğrusu, sokak sanatıdır. Bu işi profesyonel olarak yapmak istediğiniz zaman markalar sizden belli bir tasarım istiyor veya duvarlarının boyutunu gösteriyor buraya ne yapabiliriz diye size soruyorlar; çünkü siz yaratıcı tarafsınız ve onlara destek oluyorsunuz bu konuda. Onlara örnek çalışmalar gösterip ya da tasarımlar gösterip, onlara örnek tasarımlar yapıp önden sunduğunuz zaman, iki taraf da eşitlendiği zaman uygulama kısmına geçiliyor. Ve bu uygulama 2- 3 saat de sürebiliyor, günlerce de sürebiliyor, duvarın boyutuna ve işçiliğine göre değişen bir durum aslında. Bir organizasyon oluyor, bir etkinlik oluyor ve insanların dikkatini çekebilmek adına diyorlar ki x bir yerde x firmamızın organizasyonu var ve konser verilirken sen de orada graffiti yapar mısın insanların dikkatini çekelim gibisinden kesişme noktaları oluyor büyük markalarla çalıştığımız zaman. Veya yeni bir şirket açıyor ve simsiyah bir duvarı var; diyor ki ben bu duvarı renklendirmek istiyorum ama buraya dijital baskı yapmak yerine graffiti sanatını uygulamak istiyorum çünkü o daha gündemde daha güncel bir şey olduğu için; böyle noktalarda kesişebiliyor. Eskiden graffiti yapmak sokak serserisi işiydi ama şimdi artık kliplerde de görebiliyoruz, backgroundlarda görebiliyoruz. Lüks bir arabanın önünde fotoğraf çekiminde arkada sokağa yansıması için graffiti sanatını görebiliyoruz. Kültürün sokak ruhunu insanlara daha rahat verebiliyor aslında.

Yaratıcılık kısmı ve üretim aşaması, o çok eğlenceli bir alan. Çünkü kendinle başbaşa kaldığın ve tamamen yaptığın işe odaklandığın zaman dilimi çok keyifli. Renklerle eşleşiyor olabilmek, çünkü bazen insanlar belli renkleri sever mavidir veya pembedir, standarttır. Aslında bunun ara renkleri vardır ve bunu duvara geçirdiğim zaman çok farklı görsel ortaya çıkabiliyor ve ben renklerle oynamayı çok seviyorum. İnsanların özellikle tepkileri, keyif veren tarafı şu: ilk başta yaptığım zaman taslak hali vardır ve taslak karman çorman, aslında çok karışık bir şeydir. Bunu finale getirebilmek 4-5 saatimi alıyor benim ve 5 saat sonra ilk baştaki insanların 'ne yaptın sen duvarı karman çorman yaptın, kapat bunu' deyip de de 5 saat sonra tekrar o sokaktan geçtiği zaman 'a ne güzel bir şey yapmışsın ya, manzaramız değişti, çok güzel olmuş, rengarenk cıvıl cıvıl' demesi benim konuda en çok keyif aldığım yeri aslında.

En zor tarafı insanların size önyargılı davranması çünkü bu işi yaptığınız teknik olarak üstünüz, elleriniz boya içinde oluyor. Bu yüzden insanlar size sokak serserisi, madde bağımlısı ya da olumsuz şeylerle yaklaştıkları için sizi rahatsız ediyor ve bunu yenebilmek, bu tabuları yıkabilmek çok zor bir durum.

Lise mezunuyum ve graffitiyi ben lisede öğrendim. Benim aslında hayata bağlantı noktam graffiti oldu. Ve bu işin peşinde koştuğum zaman öğrendim ki bunu öğreten bir okul yok, bir yer yok; bu yüzden kendiniz öğrenmeniz gerekiyormuş çünkü sokak kültürünün olduğunu öğrendim bu esnada.

Yapabilir aslında ama şöyle bir kendinden ödün vermesi gerekiyor çünkü graffitiye ilk başladığınız zaman en azından 2-3 senesini pratik yaparak, kendinden ayırması lazım çünkü buna odaklanması gerekiyor.

Öncelikle kendime derdim ki doğukan biraz daha sabırlı ol, çünkü bu işi sabır isteyen bir şey. İkincisi de ne olursa olsun maddiyatı önüne koyma çünkü paran var, renkli kalem alamıyorsun ve graffiti yapamıyorsun. Hayır paran olmasa bile siyah-beyaz çizim yapıp, kurşun kalemle ve silgiyle de bir graffiti ortaya çıkartabiliyorsun, kafanda olan renk senin için daha önemli. Son olarak da mutlaka ve mutlaka kendime daha fazla inanmam ve insanların dediklerine aldırış etmemem gerektiğini söylerdim; çünkü on yargı zor aşılabilen bir şey ve herkes graffiti sevmek zorunda değil ama sen seviyorsan yapmaya devam et.

Hayalimde bir reklam ajansında art direktör olarak çalışmak vardı, onu isterdim yani en çok istediğim o olurdu.

Departman:
Serbest
Sektör:
Kültür Sanat

Graffiti sanatçısıyım. Graffiti bir sokak kültürüdür, hip-hop kültüründen gelir daha doğrusu, sokak sanatıdır. Bu işi profesyonel olarak yapmak istediğiniz zaman markalar sizden belli bir tasarım istiyor veya duvarlarının boyutunu gösteriyor buraya ne yapabiliriz diye size soruyorlar; çünkü siz yaratıcı tarafsınız ve onlara destek oluyorsunuz bu konuda. Onlara örnek çalışmalar gösterip ya da tasarımlar gösterip, onlara örnek tasarımlar yapıp önden sunduğunuz zaman, iki taraf da eşitlendiği zaman uygulama kısmına geçiliyor. Ve bu uygulama 2- 3 saat de sürebiliyor, günlerce de sürebiliyor, duvarın boyutuna ve işçiliğine göre değişen bir durum aslında. Bir organizasyon oluyor, bir etkinlik oluyor ve insanların dikkatini çekebilmek adına diyorlar ki x bir yerde x firmamızın organizasyonu var ve konser verilirken sen de orada graffiti yapar mısın insanların dikkatini çekelim gibisinden kesişme noktaları oluyor büyük markalarla çalıştığımız zaman.


ÖNERİLEN VİDEOLAR

Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin