Tuğrul Şenol Önsel - Kurumsal Eğitmen | buneis.com

Tuğrul Şenol Önsel - Kurumsal Eğitmen

Video Yükleniyor.

160 İzlenme

Tuğrul Şenol Önsel. Bir eğitim ve danışmanlık firmasında liderlik yapıyorum. Ayrıca tiyatro eğitmeniyim ve tiyatro oyuncusuyum. Bu iki farklı dalı birleştiriyoruz aslında biz şu anda kurguladığımız eğitimlerde. Yaptığım iş iki ayaklı; öncelikle eğitim içeriklerini tasarlamak yani masa başı çalışmayı gerektiren bir yönü var. İkinci ayağı ise bunu uygulamak; yani eğitimlerde, kurumların salonlarında, bu eğitim içeriklerini aktarmaya çalışmak. Temelde yaptığımız şey bu. Masa başı çalışması çok yoğun olabiliyor. Oturuyorsunuz, günlerce kafa patlatıyorsunuz, bir beyin fırtınası gerektiriyor, neyi nasıl yapmanız gerektiği ilgili çok ciddi bir aktarım gerekiyor, bir beslenme gerekiyor. Aktarırken de karşı tarafın verdiği tepkilere göre eğitimin kendi içinde gelişmesini de sağlıyorsunuz. Ve çok keyifli bir şey çıkıyor ortaya.

Birincisi ben çok keyif alıyorum yaptığım işten, öğrenme sürecim gelişiyor. Ayrıca birilerine bir şeyi anlatmak derdi de var işin içinde; onlardan aldığım tepkilerle hem öğreniyorum hem de onlara bir şey aktarıyorum. En keyifli yanı bu bence.

Yaptığım işin en zor tarafı aslında biraz kendimle alakalı. Yani salonlarda eğitim içeriklerini anlatırken aslında biraz kendiniz de bu içerikler üzerinden bir şey düşünüyorsunuz ve kendinize dair şeyleri sorgulayarak insanlara aktarmaya çalışıyorsunuz. Bu aslında biraz bir bilim adamının bulduğu aşıyı kendi üzerinde denemesi gibi bir şey. Önce kendi üzerinizde deniyorsunuz, bakıyorsunuz ki yan etkileri hiç fena değil, daha sonra eğitim verdiğiniz topluluk üzerinde deniyorsunuz. Zaman zaman beklenmedik yan etkiler de çıkabiliyor; ama buna da hazırlıklı oluyorsunuz çünkü çok sevdiğiniz ve çok yüreğinizi koyduğunuz bir iş yaptığınız için biraz kendinizi didiklemekten karşı tarafın vereceği tepkileri de aşağı yukarı anlıyorsunuz. Eğitim verdiğiniz insanları anlamanıza sebep oluyor, işte zor tarafı da bu: önce kendinizden başlıyor bu iş.

Ben Ankara Üniversitesi, dil ve tarih coğrafya fakültesi, tiyatro bölümü mezunuyum; oyunculuk Anasanat Dalı. Daha sonra Atatürk Üniversitesi çocuk eğitimi ve gelişimi bölümünden mezun oldum. Ve her ikisinin de çok faydasını görüyorum şu anda yaptığım işte.

Farklı meslekten gelen insanlar elbette bu işi yapabilirler. İyi bir eğitim alınırsa ve bu işin üzerine ciddi şekilde eğilirse kişiler, çok ciddi bir kariyer fırsatı olabilir onlar için.

Daha çok anı dinle. Kendinden yaşça büyüklerle daha çok konuş. Ve biraz daha kendine odaklan.

Açıkçası bugün bu işi yapmıyor olsaydım gibi bir şey düşünmedim çünkü ben sevdiğim mesleği yapan biriyim; bunun dışında bir şey yapamazdım herhalde.

Departman:
Eğitim/Öğretim
Sektör:
Eğitim

Bir eğitim ve danışmanlık firmasında liderlik yapıyorum. Ayrıca tiyatro eğitmeniyim ve tiyatro oyuncusuyum. Bu iki farklı dalı birleştiriyoruz aslında biz şu anda kurguladığımız eğitimlerde. Yaptığım iş iki ayaklı; öncelikle eğitim içeriklerini tasarlamak yani masa başı çalışmayı gerektiren bir yönü var. İkinci ayağı ise bunu uygulamak; yani eğitimlerde, kurumların salonlarında, bu eğitim içeriklerini aktarmaya çalışmak. Masa başı çalışması çok yoğun olabiliyor. Oturuyorsunuz, günlerce kafa patlatıyorsunuz, bir beyin fırtınası gerektiriyor, neyi nasıl yapmanız gerektiği ilgili çok ciddi bir aktarım gerekiyor, bir beslenme gerekiyor. Aktarırken de karşı tarafın verdiği tepkilere göre eğitimin kendi içinde gelişmesini de sağlıyorsunuz. Ve çok keyifli bir şey çıkıyor ortaya.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin