Ece Çiftçi - Sosyal Girişimci - Kurucu | buneis.com

Ece Çiftçi - Sosyal Girişimci - Kurucu

Video Yükleniyor.

209 İzlenme

Ece Çiftçi. Sosyal girişimciyim. Kurucusu olduğum bir akademide eğitim kurumları ve kurumsal firmalara sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veriyoruz. Bu danışmanlık kapsamında aslında hem kurumun hem de öğrencilerin doğru sosyal sorumluluk projesi ile buluşurken, bu süreçte kuruma ve öğrencileri bireysel ve kurumsal çıktılar ve kazanımlar elde ettirmeye çalışıyoruz. Tabii ki bu organizasyonel yapıda bazen sahada, bazen ulusalda, bazen de uluslararası alanda çalışmalar yürütüyoruz. Ben de tüm bu süreçte organizasyonel kısmında ve yönetim kısmında ekip arkadaşlarımla birlikte yer alıyorum.

En keyifli tarafı insanlarla çalıştığımız için, özellikle lise ve biraz daha genç bir kitle ile iletişim halinde olduğumuz için, değerleri onların hayatlarının bir parçası haline getiriyoruz; ve aslında hayatlarına gönüllülükle birlikte ayrı değerler ve kazanımlar katmış oluyoruz.

En zor tarafı var olan katılımcıların bu alanda kendilerine de bireysel kazanımların olacağını anlatıp, onları katılmaya destek sağlamak ve motive etmek. Bence bu noktadaki en zor şeylerden bir tanesi. Çünkü katıldıktan sonra sürdürülebilirliği bir şekilde geliyor ama o katılana kadarki süreç ve oradaki katılmaya itici güçler bence bu süreçteki en zor şeylerden bir tanesi.

Ben Bahçeşehir Üniversitesinde sosyoloji okudum. Simdi de Bilgi Üniversitesi’nde sivil toplum yönetimi üzerine yüksek lisans yapıyorum.

Bence kesinlikle yapabilir. Bu çünkü illa şu eğitimden ya da şu eğitim grubunun ilgileneceği bir alan olarak ben bunu görmüyorum. Aslında toplumu gözlemlemeyi seven, varolan sorunlara çözüm üretmek isteyen ve bu çözümleri de kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde ilerletmek isteyen herkese açık bir alan burası. O yüzden de işte mimarlık okuyup birlikte çalıştığımız, mühendislik okuyup birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarım da var; sosyal hizmet, sosyoloji okuyup birlikte çalıştıklarımız da var. O yüzden ben bu güzel alanı, sosyal girişimcilig,i tek bir eğitim kısmıyla sınırlandırmak istemiyorum. Çünkü analitik düşünceye de, kreatif düşünceye de, sosyal zekaya, toplumsal süreçlere de ve bununla ilgili bilgilere de bence bu alanda ihtiyacımız var. Bu alan aslında diğer alanların harmanlaşmasıyla sürdürülebilir şeyler çıkardığına inanıyorum.

Bence hala zaten yolun başındayım o yüzden de hep hayallerimin peşinden gitmeyi hala söylerdim şimdi yaptığım gibi. İkincisi daha fazla okurken, kaynak araştırırken, kaynağı da sahayla daha fazla sahaya katılarak desteklemek isterdim. Çünkü okuduklarınızı uygulamada görüyor olmanız, uyguladıklarınızı okuyor olmanız bence bu süreçte sizi en çok geliştiren ve fikir sağlayan araçlardan bir tanesi.

Bence yine bu alanın etrafında dolaşıyor olurdum yine; çünkü beni ben yapan şey bu alan bence. Ama hiç tanışmıyor olsaydım herhalde müzikle veya sanatla ilgileniyor olurdum diye düşünüyorum.

Sosyal girişimciyim. Kurucusu olduğum bir akademide eğitim kurumları ve kurumsal firmalara sosyal sorumluluk proje danışmanlığı veriyoruz. Bu danışmanlık kapsamında aslında hem kurumun hem de öğrencilerin doğru sosyal sorumluluk projesi ile buluşurken, bu süreçte kuruma ve öğrencileri bireysel ve kurumsal çıktılar ve kazanımlar elde ettirmeye çalışıyoruz. Tabii ki bu organizasyonel yapıda bazen sahada, bazen ulusalda, bazen de uluslararası alanda çalışmalar yürütüyoruz. Ben de tüm bu süreçte organizasyonel kısmında ve yönetim kısmında ekip arkadaşlarımla birlikte yer alıyorum.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin