Murat Morgül - Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü | buneis.com

Murat Morgül - Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü

Video Yükleniyor.

482 İzlenme

Murat Morgül ben. İş zekası ve telekomünikasyon alanında hizmet veren bir firmanın kurumsal iletişim ve pazarlama müdürüyüm. Kurumsal pazarlama, pazarlama faaliyetlerini kurumsal bazda işleten taraf aslında. Diğer pazarlama alanlarında olduğu gibi, bir firmanın verdiği hizmetleri ya da ürettiği ürünleri dışarıya duyurmak için uyguladığı stratejilerin tamamı olarak tarif edebiliriz. Kurumsal pazarlamanın içerisinde her bir ürün ya da hizmet için çeşitli paketler, tanıtım paketleri ya da pazarlama paketleri hazırlamaktan tutun da, bunu medyaya, insanlara, tüketiciye duyurmak ya da beraber çalıştığınız diğer şirketlere, müşterilere duyurmak ve bunu duyururken de sosyal medyayı kullanmak, geleneksel pazarlama araçlarını kullanmak, bunlar kurumsal pazarlama alanında çalışan bir insanın aslında gündelik olarak yaptığı işler arasında.

Yaptığım işin en keyifli tarafı sürekli insanlarla berabersiniz. Eğer çalıştığınız firma yeni ürünler üretiyorsa ya da yeni hizmetler vermeye karar verdiyse, bunu nasıl pazarlayacağınız konusunda stratejiler üretmeniz gerekiyor; işte burada yaratıcılık devreye giriyor. Yeni fikirler üretiyorsunuz, nasıl pazarlarım ya da kime pazarlarım, kime nasıl pazarlarım gibi sorular soruyorsunuz kendinize. Önce kağıt üzerinde birşeyler hazırlıyorsunuz, daha sonra da aksiyona geçiyorsunuz; ve markanın büyüdüğünü ve daha fazla satış yaptığını ya da daha fazla para kazandığını gördükçe de zaten mutlu oluyorsunuz.

İnsanlarla çalışmak çok zevkli olduğu gibi insanlarla çalışmak bazen de zor olabiliyor. Belki de yaptığım işin en zorlu kısımlarından bir tanesi bu. Bazen de şöyle şeyler yaşayabiliyorsunuz: ürününüzü ya da hizmetinizi anlatırken zorluklar çekebiliyorsunuz. Özellikle yaşadığınız coğrafyaya biraz yabancı ise ürününüz ya da hizmetiniz, insanlar anlamakta zorlanabiliyorlar. O zaman tabi yine yaratıcı düşüncelere başvurmak zorundasınız, nasıl anlatmalıyım ki daha rahat anlasınlar diye yine düşünmeye başlıyorsunuz; o da işin eğlence tarafına giriyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset bilimi bölümünden mezunum.

Farklı eğitimden gelen insanlar elbette bu işi yapabilirler, yeter ki pazarlama ve iletişim perspektifine sahip olabilsinler. Yani bir ürünü ya da hizmeti ele alıp bunu nasıl farklı şekilde anlatabilirim, insanların nasıl dikkatini çekebilirim, bu bakış açısına sahiplerse eğer bence her alandan mezun insan, deneyim kazandıktan sonra, sektör içinde ya da kurumsal pazarlama alanında, çok rahat bu işi yapabilir.

Bugün yolun başında olsaydım kendime daha farklı sektörlerde, daha fazla sektörde deneyim kazanmayı söylerdim. Daha fazla denemeyi öğütlerdim. Ve daha özgür olmayı öğütlerdim.

Bugün bu işi yapmıyor olsaydım v blogger olmak isterdim mesela; ama dünyayı dolaşan bir v blogger olmak isterdim. Yani kameramı alıp dünyanın insanların gitmediği, turistlerin çok fazla uğramadığı ve bilmediğimiz yerlerine gidip, oralarda o bölgenin ne olduğunu anlatmayı çok isterdim. Ve tabii ki bir de fotoğrafçılık yapmak isterdim.

Yaptığım işin en keyifli tarafı sürekli insanlarla berabersiniz. Eğer çalıştığınız firma yeni ürünler üretiyorsa ya da yeni hizmetler vermeye karar verdiyse, bunu nasıl pazarlayacağınız konusunda stratejiler üretmeniz gerekiyor; işte burada yaratıcılık devreye giriyor. Yeni fikirler üretiyorsunuz, nasıl pazarlarım ya da kime pazarlarım, kime nasıl pazarlarım gibi sorular soruyorsunuz kendinize. Önce kağıt üzerinde birşeyler hazırlıyorsunuz, daha sonra da aksiyona geçiyorsunuz; ve markanın büyüdüğünü ve daha fazla satış yaptığını ya da daha fazla para kazandığını gördükçe de zaten mutlu oluyorsunuz.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin