Serdar Çetinkaya - Finans Direktörü | buneis.com

Serdar Çetinkaya - Finans Direktörü

Video Yükleniyor.

318 İzlenme

Serdar Çetinkaya, Finans direktörüyüm
Alışveriş merkezi üzerine özelleşmiş bir gayrimenkul yatırım ve geliştirme şirketinde çalışıyorum.

Finans direktörü dediğiniz zaman aslında tanımdan belli olduğu gibi şirketin finans ve muhasebe ekibinin başındayım. Finans ve muhasebe birbiriyle tamamıyla bütünleşik ekipler, muhasebe şirketin geçmişe ait olan kayıtlarının tutulması sağlar, finans da birazcık bu kayıtları aldıktan sonra şirketin geleceğini planlar. Tabi bunun içinde en önemlisi şirketin nakit akışı. Nakit akışında da tüm fonksiyon finans kuruluşları ve yatırımcılar ile olan ilişkilerin yürütülmesi çünkü bizim şirkete spesifik olarak biz tüm projelerde banka finansmanı kullanıyoruz. Bu nedenle ilk kaynağımız finansmanın sağlanması, bu finansmanın yönetilmesi ve daha sonrasında düzgün bir nakit akışıyla projenin hayata geçirilmesi diye özetleyebiliriz.

Aslında bu galiba bir finansçıya sorulacak en zor soru çünkü benim de arkadaşlarımın çoğu finansçı bir araya geldiğimizde keyif alıyor muyuz dediğimizde çok da öyle değil çünkü finans ekibi genelde tüm şirketlerde en yoğun mesai olarak en yoğun ve paranın kontrolü olduğu için en stresli pozisyonlardan biridir. Yine de en keyifli şey yine içinde para geçtiği için para biliyorsunuz güç demek, böylelikle finansın başında olmak o şirkette belki bazen birinci adam bazen ikinci adam fonksiyonunu getiriyor. Bu güce sahip olmak güzel bir şey açıkçası.Yine finans ve finansla birlikte kendi şirketimi spesifikleştirirsem, biz her projede farklı farklı ortaklarla çalışıyoruz. Böylelikle benim raporlamam gereken herhalde ortak sayısı yaklaşık on, on beştir, bu ortaklarda bazıları tamamıyla yurtdışı yatırımcılar institutional yatırımcılar bazıları ise Anadolu şehrindeki lokal yatırımcılar ikisi arasındaki dengeyi korumak her zaman çok kolay değil çünkü bazıları ile farklı bir dilde konuşmanız lazım diğeriyle farklı bir dilde sanırım bu ilişkiyi oturtma çerçevesi benim şu an yaptığım işin en zor kısmı.

Ben İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme mühendisliğinden Mezunum.

Konu finans olunca evet yapabilir, özellikle tüm üniversitelerin işletme ve ekonomi bölümlerinden mezun olanlar finans da çalışmaya başlayabilirler. Aynı zamanda mühendislik eğitimi alanlar üzerine bir MBA yaptıktan sonrada finans sektöründe çalışmaya başlayabilirler.

Sanırım birincisi İTÜ’lü olmaktan dolayı İ.T.Ü şu an o şekilde mi bilmiyorum ama bizim zamanımızda Türkçe eğitim veriyordu, yurt dışında bir master yapmayı isterdim. Çünkü ben yapmadım. İkincisi ise aslında bunu herkese tavsiye ederim kendimle birlikte sabırlı olmayı kendime tavsiye ederdim çünkü kariyerimin en başında çok kısa sürelerde çok fazla iş değiştirdim. Bence sabır biraz önemli. Üçüncü en önemli şey, kendime vereceğim tavsiye kariyerimin ilk başlarında insan ilişkilerine ve networking’e daha çok önem verirdim.

Sanırım bunu sık sık kendime soruyorum sürekli cevap değişiyor ama jet pilotu olmak isterdim.

Aslında bu galiba bir finansçıya sorulacak en zor soru çünkü benim de arkadaşlarımın çoğu finansçı bir araya geldiğimizde keyif alıyor muyuz dediğimizde çok da öyle değil; çünkü finans ekibi genelde tüm şirketlerde en yoğun mesai ve paranın kontrolü olduğu için en stresli pozisyonlardan biridir. Yine de en keyifli şey yine içinde para geçtiği için -para biliyorsunuz güç demek- böylelikle finansın başında olmak o şirkette belki bazen birinci adam bazen ikinci adam fonksiyonunu getiriyor. Bu güce sahip olmak güzel bir şey açıkçası.


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin