Bihter Yasemin Adalı - Dışavurumcu Sanat Terapisti | buneis.com

Bihter Yasemin Adalı - Dışavurumcu Sanat Terapisti

Video Yükleniyor.

321 İzlenme

Bihter Yasemin Kaya. Dışavurumcu sanat terapistiyim. Kronik hastalıkları olan bireylerin tedavisi süresince ve tedavi sonrasında sosyal desteği ile ilgileniyorum. Bunu bireysel seanslar, yatak başı seansları ve grup terapisi süreçlerinde gerçekleştiriyorum. Dışavurumcu sanat terapisti, bireyin söz dışında kendini ifade etmesi için yeni yollar arar; ona resimi, heykeli, şiiri, dansın dillerini tanıtır. Bazen çok somut biçimde belli teknikleri kullanmayı öğreterek bireyin yeni bir dille kendini ifade etmesini kolaylaştırır. Ortaya çıkan sanat eserlerinin anlamını keşfetmesi için önemli sorular sorar. Sanat terapisti bir klinisyen olarak terapötik süreci her zaman takip etmekle sorumludur; buna bağlı kalarak kimi zaman sanatçı tarafını da ortaya koyar, yani bireyin sanatsal ifadelerine tanık olurken ilham alırsa bunu sanatsal bir şekilde geri yansıtabilir. Belki diğer terapilerden, diğer psikoterapi biçimlerinden en büyük ayıran özelliklerden birisi de birlikte sanat yapmak ve karşılıklı ifadelerin verilmesi gibi yakın temas anlarıdır.

Bireylerin yaşadıkları travmatik ve talihsiz olaylar sonucunda kendi içlerinde keşfettikleri bir güç var, buna post travmatik gelişim diyoruz. Yaşamlarındaki öncelikleri değiştirmelerine, yaşam kalitelerini arttırmalarına yol aşıyor genellikle, bir dönüm noktasına dönüşüyor travmatik bir olay. Bu süreçte tanık olmak, izleyici olmak benim yaşadığım sürecin en keyifli noktası.

Sanat terapisi alanı Türkiye'de ve dünyada gelişme aşamasında olan bir alan. Sadece terapistlik değil, aynı zamanda bu terapi süreçlerini yürütmek için bir alan açmanız gerekiyor. Bunun için doktorlar ve ruh sağlığı uzmanları ile işbirlikleri oluşturmak, bir dernek ya da vakıfın sponsorluğunu kazanmanız gerekiyor. Yani bir açıdan aynı zamanda bir sosyal girişimci olmanız gerekiyor, en zor kısmı bu iki rolü dengeli şekilde yürütmek.

Lisans eğitimimi State University of New York, Purchase College'de görsel sanatlar alanında yaptım. Bundan hemen sonra yüksek lisansıma başladım, European Graduate School'da dışavurumcu sanat terapisi eğitimi aldım ve psikoloji yan dalı yaptım. Bu eğitim süresince iki önemli sertifika programına katıldım: birisi University of Florida'daki hasta başında sanat terapisi programıyıdı, diğeri ise hareket temelli dışavurumcu sanat terapisi programı idi, bunu da Kaliforniya'da Tamalpa Institute'da tamamladım.

Dışavurumcu sanat terapisti olmak için ruh sağlığı alanında ya da sanat kökenli olmanız yeterli. Ruh sağlığı profesyonellerinin atölye pratiklerini geliştirmesi, sanat kökenli olan insanların da ruh sağlığı konusundaki birikimlerini geliştirmeleri ve bu zemin üstüne bir yüksek lisans ya da eşdeğer bir programı tamamlamaları gerekir. Aksi taktirde iyileşmek için sanat gibi etkinlikler yaparken bir takım kazalarla karşılaşabilirler, dolayısıyla eğitim almadan bu alana girmek oldukça sakıncalı.

Bugün yolun başında olsam kendime vereceğim üç tavsiyeden ilki öncelikle acele etme demek olurdu; çünkü psikoterapist olarak olgunlaşmanın belli bir zamanı var ve özümseyerek, hazmederek ilerlemek çok önemli. Merak etme o beklediğin gelecek ve hızlandırmaya çalışma; ilki bu olurdu. İkincisi mutlaka her sene bir kongreye ya da sanat terapistlerinin bir araya geldiği bir zirveye git ve geniş ölçekte kendi serüvenine bakmayı hatırla. Diğeri de kapıya gelen ekmek ve gazete gibi, kapına abone olduğun bir bilimsel dergi sürekli olarak gelsin; oku ve güncel araştırmaları takip et ve kendi çalışmalarına bu hizada yön ver.

Bugün bu işi yapmıyor olsaydım restorasyon mimarı olmak isterdim; yine onarımla uğraşırdım. İstanbul'daki binaları gördükçe içimden onları düzeltmek, eski haline kavuşturmak geliyor.

Departman:
Sağlık
Sektör:
Sağlık

Dışavurumcu sanat terapistiyim. Kronik hastalıkları olan bireylerin tedavisi süresince ve tedavi sonrasında sosyal desteği ile ilgileniyorum. Bunu bireysel seanslar, yatak başı seansları ve grup terapisi süreçlerinde gerçekleştiriyorum. Dışavurumcu sanat terapisti, bireyin söz dışında kendini ifade etmesi için yeni yollar arar; ona resimi, heykeli, şiiri, dansın dillerini tanıtır. Bazen çok somut biçimde belli teknikleri kullanmayı öğreterek bireyin yeni bir dille kendini ifade etmesini kolaylaştırır. Ortaya çıkan sanat eserlerinin anlamını keşfetmesi için önemli sorular sorar. Belki diğer terapilerden, diğer psikoterapi biçimlerinden en büyük ayıran özelliklerden birisi de birlikte sanat yapmak ve karşılıklı ifadelerin verilmesi gibi yakın temas anlarıdır.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin