Bilge Beyaz - Dijital Pazarlama Uzmanı | buneis.com

Bilge Beyaz - Dijital Pazarlama Uzmanı

Video Yükleniyor.

764 İzlenme

Bilge Beyaz. Dijital pazarlama ajansında dijital dönüşüm uzmanı olarak çalışıyorum. Firma ve markaların dijital pazarlama kampanyalarının kurgulanması, mevcut verilerin analiz edilmesi, müşteri segmentlerinin oluşturulması, değerli segmentlerin belirlenmesi ve onlara ulaşmak için kullanılacak mesajların oluşturulması gibi çok yönlü bir iş yapıyoruz aslında. Analiz tarafı zaten Lego gibi, farklı metrikleri farklı boyutlarla birlikte inceliyorsunuz ve her bakan birisi farklı bir şey görüyor. Dolayısıyla orada işin keyifli kısmı da bu sanırım. Onun dışında bizim için öncelikli olan şey, kritik olan, karşıdaki müşterinin ihtiyaçlarını doğru algılamak, doğru analiz etmek ve sonrasında dijital mecralarda kullanmaları gereken stratejileri doğru oluşturmak. Onlara özel bir yol haritası çıkarılıyor ve bu yol haritasında onlarla birlikte ilerleyebileceğimiz yerleri belirliyor ve ona göre bir aksiyon planı çıkarıyoruz aslında.

En keyifli kısmı farklı sektörlerle çalışıyor olmak, çünkü daha önce hiç bilmediğiniz ve fikrinizin olmadığı sektörler hakkında çok fazla bilgi sahibi oluyorsunuz, sektör dinamiklerine hakim hale gelebiliyorsunuz. Bu yüzden de çok besleyici bir sektör olduğunu düşünüyorum dijital pazarlamanın. Bir de gelişme inanılmaz açık ve sürekli yenilenen, güncellenen bir sistem. Dolayısıyla sizi sürekli besleyen, öğrenme konusunda doyma noktasının olmadığı bir sektör olduğunu düşünüyorum; işin en keyifli kısmı bu.

Farklı sektörlerle çalışmanın getirdiği bir zorluktan bahsedebilirim burada, çünkü her farklı sektörün farklı dinamikleri içerisinde farklı sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Dolayısıyla tek bir soruna tek bir çözüm üretemiyorsunuz. Belli bir çerçeve içerisinde hareket edememek ve sürekli yeni şeylerle karşılaşmak sanırım en zorlayıcı tarafı.

Mimar Sinan güzel Sanatlar Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum.

Tabii ki yapabilir, hatta farklı disiplinlerden gelen insanların birlikte daha da güzel yapabileceğine inanıyorum. Çünkü bir mühendis ile sosyal bilim kökenli birisin ortada kalan bir sektöre yaklaşımı farklı olacağı için bakış açısı zenginliği yaratacağına inanıyorum. Burada önemli olan yalnızca analitik düşünebilme yetisi ve de disiplinli çalışabilme, biraz insan ilişkilerinde iyi olmak diyebilirim sanırım.

Birincisi yabancı dil konusunda daha sağlam adımlar atmak isterdim. İkincisi farklı yerleri deneyimlemek isterdim, daha fazla gezmeye odaklanmak ve de farklı kültürleri görmek, bunlara zaman ayırmak isterdim. Üçüncüsü de kendime odaklanmak, çok keyif aldığım şeylere zaman ayırmak, örneğin enstrüman çalıyorum, bu konuda kendimi biraz daha ilerletmek için çabalamak isterdim.

Sonunda yaptığım işi seviyorum, bu anlamda doğru yerde olduğumu düşünüyorum. Yalnızca ileride, uzun vadede yapmak istediğim şeylerden bir tanesi kadın istihdamı konusunda ve toplumsal cinsiyet konusunda bir sosyal girişimde bulunmak. Şu anda yaptığım şeyin de buna hizmet edeceğini düşünüyorum; birlikte yürütebileceğimi, entegre edebileceğimi düşünüyorum. Dolayısıyla hayallerimden bir tanesi de bu.

Departman:
Dijital Medya Yönetimi
Sektör:
Reklam

En keyifli kısmı farklı sektörlerle çalışıyor olmak, çünkü daha önce hiç bilmediğiniz ve fikrinizin olmadığı sektörler hakkında çok fazla bilgi sahibi oluyorsunuz, sektör dinamiklerine hakim hale gelebiliyorsunuz. Bu yüzden de çok besleyici bir sektör olduğunu düşünüyorum dijital pazarlamanın. Bir de gelişime inanılmaz açık ve sürekli yenilenen, güncellenen bir sistem. Dolayısıyla sizi sürekli besleyen, öğrenme konusunda doyma noktasının olmadığı bir sektör olduğunu düşünüyorum.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin