Esra Odabaşı - İK Danışmanlık Şirketi kurucusu | buneis.com

Esra Odabaşı - İK Danışmanlık Şirketi kurucusu

Video Yükleniyor.

354 İzlenme

Esra Odabaşı. Sürdürülebilir engelli istihdamı ile ilgili danışmanlık veren bir şirketin kurucusuyum. Ne iş yapıyoruz, engellilere istihdam olanağı sağlıyoruz; öncesinde telefonda sonrasında yüzyüze mülakatlar şeklinde adaylarla görüşüyoruz ve çalıştığımız şirketlerin uygun pozisyonlarına doğru adayları yerleştirmeye çalışıyoruz. Bunun dışında eğitim hizmeti veriyoruz; bu eğitim sadece engelliler için ya da engelli olmayanlar için özel olarak farkındalık ve iletişim eğitimleri olarak tasarlanıyor. Son hizmetimiz de engellilere yaptığımız koçluk aslında, bu da istihdamın sürdürülebilir olması için geliştirdiğimiz bir hizmet. Genel olarak ofiste çalışıyoruz, çünkü mülakatlar ağırlıklı olarak ofiste oluyor ama tabi biz de teknolojinin nimetlerinden faydalanıp adaylarla Skype görüşmeleri de yapıyoruz. Sonrasında eğitimleri şirketlerin ihtiyaçlarını daha iyi analiz etmek için, onları ziyaret ederek ofislerinde yapıyoruz. Çünkü daha detaylı bilgi edinmek ve şirketi daha iyi tanımak için ziyaretlerine gitmek daha faydalı oluyor. Koçluk eğitimini ise engelli çalışan nerede rahat ediyorsa, koçluğu nerede almak istiyorsa ona göre esnek davranarak değiştirebiliyoruz.

Yaptığım iş engellilere sürdürülebilir istihdam yaratmak ve ben de kurumsal hayatta engelli kadrosunda çalışan biri olarak, çalışanların durumunu çok iyi anlıyorum ve çok iyi analiz etme şansım oluyor. Mülakatlar sırasında da daha empatik davranabildiğim için aslında bu iletişim çok kuvvetli oluyor ve bu kısmı çok seviyorum. Sonrasında engelli kişilerin istihdama katılıyor olması ve gerçekten sevebilecekleri işleri yapmaları için onlara destek olmak beni gerçekten çok mutlu ediyor.

Yaptığımız işin en zor tarafı çok hassas bir iletişime sahip olması ve bunu gerektirmesi; çünkü engellilerle mülakatlar yapıyoruz ve yaptığımız mülakatlar neticesinde doğru adayı, doğru pozisyona yönlendirmek durumundayız. Dolayısıyla insan kaynakları ekipleri ile de yönlendirdiğimiz adaylarla ilgili, doğru iletişim kurup, aslında doğru bir şekilde ilerlemelerini sağlamak durumundayız, bu da hassas bir denge. Bu işin en zor kısımlarından bir tanesi.

Kocaeli Üniversitesi işletme mezunuyum.

Her eğitimden gelen kişiler bu işi yapabilir. Sadece insan kaynakları tecrübesinin olması çok büyük bir artı, hem işe alım tarafında yaptığı mülakatlarla ilgili tecrübesini burada kullanabilir, artı duyarlı bir insan olması yetkinlik açısından aslında biraz duyarlılık ön planda bu işi yapabilmek için, empati çok önemli. Onun dışında kişinin gerçekten bu işi yapma isteği, gönülden yapması, bu işi yapabilmesi için en büyük kriterlerden bir tanesi.

Gerçekten kendi istediğimi daha iyi analiz etmek isterdim ve bunu çok daha önce yapmak isterdim. Dolayısıyla kurumsal hayattan daha önce ayrılıp kendi işimi, ve özellikle de bu işi yapmak isterdim.

Bu işi yapmıyor olsaydım ses sanatçısı olmak isterdim. Herkesin duygusuna tercüman olmak için aslında sesimi ve müziğimi dinlemelerini çok isterdim.

Yaptığım iş engellilere sürdürülebilir istihdam yaratmak ve ben de kurumsal hayatta engelli kadrosunda çalışan biri olarak, çalışanların durumunu çok iyi anlıyorum ve çok iyi analiz etme şansım oluyor. Mülakatlar sırasında da daha empatik davranabildiğim için aslında bu iletişim çok kuvvetli oluyor ve bu kısmı çok seviyorum. Sonrasında engelli kişilerin istihdama katılıyor olması ve gerçekten sevebilecekleri işleri yapmaları için onlara destek olmak beni gerçekten çok mutlu ediyor.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin