Ümit Yanılmaz - Art direktör - İllüstratör | buneis.com

Ümit Yanılmaz - Art direktör - İllüstratör

Video Yükleniyor.

649 İzlenme

Ümit Yanılmaz. Uluslararası bir ajansta art direktör ve illüstratör olarak çalışıyorum. Genel olarak yaptığımız işe bakarsak müşteriden gelen brif doğrultusunda, onun ihtiyaçlarını karşılamak üzere yaratıcı bir fikir bulma ve bunu hayata geçirme, görselleştirme ya da metne dökme diyebiliriz. Bu tabii ki bireysel bir iş değil, bu bir ekip işi, büyük bir ekip işi. Beraber kafa kafaya verip o genius fikri bulmaya çalışıyoruz açıkçası. Benim buradaki görevim aslında hem bu fikri bulmaya katkı sağlamak, hem de bunu görselleştirmek, yani gerçekten görebilir ve buna bakabilir hale getirmek o fikri. Bunu görsellerle de yapabiliriz direkt olarak, bazen de farklılaşma anlamında bunun çizimle devam etmesine karar veriyoruz. Çizim tarzını müşteriye sunuyoruz, o istediği, beğendiği ve bizim de inandığımız çizim tarzından yürüyerek onun illüstrasyonunu yapıyoruz; o bir gerçek hale geliyor açıkçası.

Yaptığım işin en keyifli tarafı aslında bu yaratıcı süreç; ve bir şeyin oluşmasını sağlamak çok güzel. Çünkü sizin önünüze bir sorun konuyor, bir problem konuyor ve sizin bunu çözmeniz lazım ve bu yeni bir süreç. Yeni bir şey üretmeniz lazım, daha önce yaptığınız herhangi bir şeyi ya da yapılan bir şeyi tekrarlamamanız aslında gerekiyor. Bu yeni bir şeyin -sancılı bir süreç ama- sonuçta onu başarıp güzel bir sunum haline getirince en zevkli ve en başarılı kısmı o oluyor.

Yaptığım işin en zor tarafı aslında o çözümü bulana kadar bazen saatler yetmiyor olabiliyor. Esnek çalışma saatleri deriz ya bu sektörün genel bir sorun mu desem bilemedim tam olarak ama; esnek çalışma saatleri bu sektörde çalışan herkes için biraz sorun. Onun dışında aslında çok zevkli bir meslek, çok zevkli bir iş; bir tek bunu sayabilirim herhalde.

Eğitimim Marmara Üniversitesi güzel sanatlar bölümü grafik sanatlar mezunuyum.

Farklı eğitimlerden gelen insanlar bu işi yapabilir çünkü aslında bu biraz benim iç yeteneğe ve hayalperestliğe bağladığım bir durum. Duygusal zekası yüksek olan insanların bu işi yapabileceğini düşünüyorum çünkü bu öğrenilen bir iş her şeyden önce ama %100 öğrenemezsin, yani yetenek çok önemli bir payı bu meslekte. Dolayısıyla evet yapabilirler, duygusal zekâ çünkü bu meslekte çok önemli.

En başta üniversitedeki derslerin hepsine girerdim herhalde, hiç asmazdım dersleri. Sonrasında daha çok yurtdışı yapardım, en azından okuduğum seneler boyunca, o sırada daha çok yabancı dile abanırdım gibi gibi şeyler.

Bahçıvanlık. Çünkü toprağa dokunmak, özellikle hani böyle yoğun bilgisayar başında çalıştığımız için herhalde o tarafa bir özlem var. Çok çok dolaşıp çok çok bahçe ile ilgilenmek isterdim.

Departman:
Yaratıcı grup
Sektör:
Reklam

Farklı eğitimlerden gelen insanlar bu işi yapabilir çünkü aslında bu biraz benim iç yeteneğe ve hayalperestliğe bağladığım bir durum. Duygusal zekası yüksek olan insanların bu işi yapabileceğini düşünüyorum çünkü bu öğrenilen bir iş her şeyden önce ama %100 öğrenemezsin, yani yetenek çok önemli bir payı bu meslekte. Dolayısıyla evet yapabilirler, duygusal zekâ çünkü bu meslekte çok önemli.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin