Erdinç Varlıbaş - İcra Kurulu Başkanı | buneis.com

Erdinç Varlıbaş - İcra Kurulu Başkanı

Video Yükleniyor.

270 İzlenme

Mehmet Erdinç Varlıbaş benim adım Varyap icra kurulu başkanıyım

Varyap hem inşaat hem de gayrimenkul geliştirme faaliyetlerini bir arada yapan bir şirket, gayrimenkul geliştirme alanında Türkiye’de özellikle büyük çaplı konut projeleri, ofis projeleri ve ticari gayrimenkuller geliştiriyoruz. Ben de bu şirketteki diğer arkadaşlarımla ekip çalışanlarımla birlikte bu süreçleri yönetiyorum.

Yaptığı işin en keyifli tarafı bir şeyleri ortaya çıkarabilmek çünkü gayrimenkul ilk başta bir fikirden bir hayalden ibaret, daha sonra o hayali hayat geçirmek için bir çok farklı safhayı geçirmeniz gerekiyor nihayetinde de insanların hayatına direk olarak dokunan bir ürün ortaya çıkartıyorsunuz ve bu ürün öyle bir ürün ki yıllar boyunca hem fiziksel olarak ortada kalıyor hem de o insanların hayatıyla etkileşimde olmaya sürekli bir şekilde devam ediyor. O açıdan çok haz alıyorum ben şahsen bu işin içerisinde olduğum için.

Yaptığım işin en zor yanı, çok fazla insanla ilişki halindesiniz, teknik olarak bir gayrimenkulü geliştirirken çalışmış olduğunuz alt sektörler çok fazla olduğu için orada çok fazla insan var. Nihayetinde de o ürünün kullanıcıları, nihai kullanıcıları insanlar ve onların beklentilerini karşılayabiliyor olmanız lazım oradaki beklenti eksikliği sizi zorlayabilecek durumlar oluşturabiliyor. O açıdan en zor tarafı insanlarla olan ilişkisi.

Ben Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi İnşaat mühendisliği bölümünden mezunum.

Gayrimenkul geliştirme her ne kadar işletmeye yatkın bir iş olsa da inşaat sektörüne ait bir ana bilim dalından mezun olan bir yöneticinin bu alanda yöneticilik yapıyor olması bana göre avantajlı bir konum teşkil ediyor ama işletmeye yatkın olan bölümlerden mezun olan birisinin de bu işi yapabileceğini düşünüyorum.

Kesinlikle vakti daha hızlı kullanmayı daha hızlı öğrenirdim. O konuda biraz yavaş olduğumu düşünüyorum. Daha hızlı kararlar almış olmayı kendime önerirdim. Bir de daha teknik olarak projelere başlamadan önce finansman modellerini tespit edip finansmanlarını çözdükten sonra başlamış olmayı tavsiye ederdim.

Aslında bir iki değişik şey var kafamda ama film endüstrisine çok merak duyuyorum, sanata ve onunda bir bileşeni olarak sinemaya ilgim var. Her halde yönetmen olurdum olmak isterdim. Bir de bambaşka bir haylim var, o da tarımı çok seviyorum, ben tarım alanında üretici olmayı isterdim. Belki bir çiftçi de olabilirdi bu ama ürettiğim ürünün çok iyi olacağını çok farklı ürünler ortaya çıkaracağımı onu en doğru şekilde ortaya çıkaracağımı düşünüyorum bunun için çiftçi de olabilirdim.

Yaptığım işin en keyifli tarafı bir şeyleri ortaya çıkarabilmek çünkü gayrimenkul ilk başta bir fikirden bir hayalden ibaret. Daha sonra o hayali hayat geçirmek için bir çok farklı safhayı geçirmeniz gerekiyor, nihayetinde de insanların hayatına direkt olarak dokunan bir ürün ortaya çıkartıyorsunuz; ve bu ürün öyle bir ürün ki yıllar boyunca hem fiziksel olarak ortada kalıyor hem de o insanların hayatıyla etkileşimde olmaya sürekli bir şekilde devam ediyor. O açıdan çok haz alıyorum ben şahsen bu işin içerisinde olduğum için.


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin