Gonca Arık Çalışkan - Mimar / Araştırma Proje Koordinatörü | buneis.com

Gonca Arık Çalışkan - Mimar / Araştırma Proje Koordinatörü

Video Yükleniyor.

266 İzlenme

Gonca Arık Çalışkan. Mimarım, çok uluslu bir mimarlık ofisinde araştırma departmanında proje koordinatörü olarak görev yapıyorum. Her mimarlık ofisinde olmayan bir pozisyon ve departman aslında bu. Genellikle projelere araştırma desteği, görselleştirmeleri ile birlikte, veya yayın desteği sağlıyoruz. Bununla birlikte aynı zamanda sergi çalışmaları veya enstalasyon veya atölye çalışmaları veya konferans içerik üretimleri gibi işler yaptığımız işler arasında. Çok fazla insanla çalıştığınız aslında, bir grup çalışmasını gerektiren, yoğun tempolu özellikle sergi ve enstelasyon gibi işler çıkardığımız dönemlerde sanatçılarla, mimarlarla, profesyonellerle, kritiklerle, profesörlerle çok yoğun ilişkide olduğumuz, aslında iletişim ve okuma, üretim üzerine bir iş tanımı diyebiliriz.

Zaten çok keyifli bir iş baştan sona çünkü dünyada neler olup bitiyor, bienaller, trienaller, sanat festivalleri, sürekli bunları takip edip ve bunları projeler üretiyoruz. O yüzden her aşamasında bir şeyler okumak ve öğrenme fırsatını buluyorum; o yüzden çok mutlu ve keyifli bir şekilde çalışıyorum.

Zor tarafı çok uzun saatler çalışma durumumuzun söz konusu olması. Özellikle bir sergi projesinde diyelim, çalışırken çok geniş bir ekiple birlikte, çok kısıtlı zamanlarda bir şeyler üretmek zorunda kalıyorsunuz. Bu sadece araştırma içeriğin olgunlaştırılması değil aynı zamanda inşaatının, ve diğer gerekli organizasyonlarının yapılması da. O yüzden o yorgunluğa ve strese karşı hazırlıklı olmanız ve bunu göğüsleyebilmeniz gerekiyor.

Lisansımı da, yüksek lisansımı da İstanbul Teknik Üniversitesi mimarlık bölümü. Doktoraya da yine aynı okulda devam ediyorum.

Yapabilir; biz mesela altı kişilik bir ekibiz ve herkesin uzmanlık alanları farklı. Kent ve mimarlık ortak paydamız, sosyal bilimler olabilir ya da gene kent bilimlerinden herhangi bir alanda da araştırma yeteneği olan, bunu seven herkes ekibe katılabilir, bu işi rahatlıkla yapabilir.

Yolun başında olsaydım kendime biraz daha fazla okuma tavsiyesi ilk etapta verebilirdim. Mimarlık çok tasarım odaklı bir iş fakat teorik alt yapınızın da bir o kadar kuvvetli olması önemli. Bunun yanında ben Erasmuş yapmıştım; yurtdışı tecrübesi ve seyahat bununla birlikte sizin vizyonunuzu çok açan ögeler, onu da önerebilirim. Çok gezen mi çok okuyan mı, ikisini de ne kadar çok yaparsanız.

Herhalde yaratıcı endüstriler içerisinde gene projeler üretebileceğim bir başka iş yapabilirdim. Gerçekten tasarlamak veya tasarımla ilgili araştırma, tasarım araştırmaları yapabilmek çok keyifli bir iş.

Yolun başında olsaydım kendime biraz daha fazla okuma tavsiyesi ilk etapta verebilirdim. Mimarlık çok tasarım odaklı bir iş fakat teorik alt yapınızın da bir o kadar kuvvetli olması önemli. Bunun yanında ben Erasmuş yapmıştım; yurtdışı tecrübesi ve seyahat sizin vizyonunuzu çok açan ögeler, onu da önerebilirim. Çok gezen mi çok okuyan mı, ikisini de ne kadar çok yaparsanız.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin