Hülya Denizalp - Sosyal Girişimci / Mentör | buneis.com

Hülya Denizalp - Sosyal Girişimci / Mentör

Video Yükleniyor.

243 İzlenme

Hülya Denizalp. Gençlerin güçlendirilmesi, becerilerinin ve ortaya koydukları çalışmaların daha iyi hale getirilmesi için çalışan bir sivil toplum kuruluşu, daha doğrusu bir sosyal girişimin kurucu mentörüyüm. Mentör derken burada gerektiğinde onlarla beraber her şeye çözüm bulmaya çalışmak, gerektiğinde akıl vermek, gerektiğinde ilişkilerini yönlendirmek gibi ihtiyaç duydukları alanda destek vermek görevim benim. Bu görevimi yerine getirirken haftalık toplantılar halinde yaptığımız da oluyor, yoğun dönemde eğer çalışmalar gerekiyorsa bazen hep birlikte üretebiliyoruz. En az ayda bir toplantılar halinde desteklerimi onlarla paylaşıyorum.

Gençlerle çalışmak; gençlerle çalışmak bana enerji veriyor, ümit veriyor, gelecek için umutlu olmamı sağlıyor. Ve onlarla -demin söylediğim onlara destek veriyorum derken aslında farkettim ki ben de destek alıyorum. Bir sürü bilmediğim şeyi onlardan öğreniyorum. Ve sonuçta destek, karşılıklı öğrenme, bana en keyif veren yanı.

Gençler öğrenmek için geliyorlar, kendilerini geliştirmek için geliyorlar, çevrelerine faydalı olmak için geliyorlar ve bu öğrenme sürecinde çok doğal olarak bu işin tabiatı gereği bir sürü aksaklık, bir sürü yanlış olabiliyor. Ne zaman ki evet 1-2 sene içersinde ortaya harika işler çıkaran gençler haline geliyorlar, beni mutlu ederken bir yandan da biliyorum ki artık gitme zamanları geliyor. Sürdürülebilirlik açısından, kurum kültürü açısından, yaptıkları, geldikleri seviyede ya bir işe girecek oluyorlar, ya başka bir platformda daha etkin görev alıyorlar. Bu dönüşüm bizim işin en zor tarafı ama bu da bu işin doğal bir parçası yani birbiriyle çelişiyor gibi gözüküyor ama sonuçta tam bizim istediğimiz; ama isterken de zorlayan bir tarafı.

Mimar Sinan Üniversitesi endüstri tasarımı bölümü mezunuyum.

Zaten bu işin eğitimi yeni yeni başladı üniversitelerde, STK yönetimi, sosyal sorumluluk yönetimi diye. Burada yönetişim için benim hep inandığım bir şey var: teoriyle pratik bir arada olmalı. Bu anlamda ben aldığım tasarım eğitiminin sosyal tasarımlarda bana çok faydası olduğuna inanıyorum. STK yönetimi eğitimi alanların da pratiği yapmadan bu konuda yeterli olabileceklerine inanmıyorum.

Ben gönüllü çalışmalara başladığımda son derece el yordamıyla başladım. Bugünkü gençlerin benden çok daha bilinçli olduğunu görüyorum. Bugünkü aklımla, daha bilinçli seçimler yapar, daha bilinçli yollar kat ederdim. Ve bunu üç F diye tanımladığım bir şekilde yapmayı tercih ederdim: farketmek, sonra fark ettirmek -başkalarını etkilemek- ve daha sonra da daha köklü bir çözüm olduğuna inandığım fark yaratıcı çalışmalar yapardım.

Hayatım boyunca hep anlamlı bulduğum işleri yaptığımı görüyorum. Yine yapmaktan, gönlüme ve aklıma uyan bir iş yapmaktan, başka bir şey yapamayacağımı biliyorum.

Departman:
Sektör:
Sosyal Girişimcilik

En keyifli tarafı gençlerle çalışmak; gençlerle çalışmak bana enerji veriyor, ümit veriyor, gelecek için umutlu olmamı sağlıyor. Demin söylediğim onlara destek veriyorum derken aslında farkettim ki ben de destek alıyorum; bir sürü bilmediğim şeyi onlardan öğreniyorum. Ve sonuçta destek, karşılıklı öğrenme, bana en keyif veren yanı.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin