Mehmet Hakan Elbir - Sosyal Girişimci / Genel Müdür | buneis.com

Mehmet Hakan Elbir - Sosyal Girişimci / Genel Müdür

Video Yükleniyor.

234 İzlenme

Hakan Elbir. Bir sosyal girişim şirketinin kurucu ortağı ve genel müdürüyüm. Sosyal girişimcilikte kurucu ortak ve genel müdür aklınıza gelen a'dan z'ye her şeyi yapmakla mesul ve sorumludur. Yani işin finansal tablolarının hazırlanmasından tutun da banka ilişkilerine kadar, müşteri ilişkilerine kadar, yurtdışı, yurtiçi, kamu, stk, özel sektör ilişkilerine kadar. Yani hem insan ilişkileri burada çok önemli, ön planda, hem işin finansal kısımlarına hakim olmak çok mühim. Çok hassas dengede yürüyen, zaten gelir-gider dengesi arasındaki farkı koruyamadığınız an projenizin her an başarısızlıkla karşılaşmasının mümkün olduğu bir sektör. Bu sektörde de sürekli canlı, dinamik ve tempolu olmak durumundasınız.

Sürekli öğreniyorsunuz esasında; yani üç sene önce biz bu yola çıktık -tam anlamıyla bir sosyal girişimiz dediğimiz ani itibariyle söylüyorum üç seneyi- öncesinde de aslında farkında olmadan sosyal girişimcilik yapıyormuşuz, ama biz bilmiyorduk. Sürekli öğrenmek, sürekli kendinizi yenilemek, sürekli adapte etmek, adrenalin, heyecan; bunlar da bizi motive ediyor açıkçası.

Anlaşılamamak, özellikle sosyal girişim kavramı henüz Türkiye'de bilinmiyor; çoğu zaman sosyal sorumluluk, kurumsal Sosyal Sorumluluk ile karıştırılıyoruz. Yaptığımız işi geçici olarak zannedip bize öyle yaklaşanlar var, halbuki gerçek gayet kalıcı bir projeyiz; onu anlatmakla ilgili dertlerimiz var. Ama bu bizim için aynı zamanda -ne diyelim- challenge.

İstanbul Teknik Üniversitesi jeofizik mühendisliği mezunuyum. Sonrasında İstanbul Üniversitesi'nde uluslararası işletme okudum.

Tabi yani en absürt örneklerden bir tanesiyim ben aslında. Mühendislik üstüne işletme okumuşum, iş hayatına baktığınızda da farklı sektörlerde çalışmışım. Önemli olan sosyal girişimcilikte hangi okullarda okuduğunuz ya da hangi eğitimi aldınız değil; ne kadar istekli olduğunuz, ne kadar öğrenmeye açık olduğunuz.

Daha sabırlı olmak; en birinci tavsiyem bu olurdu. Öğrenmeye açığım ama belki daha çok, daha erken yaşta öğrenmeye açık olmak ve kendini geliştirmek. Üçüncü tavsiyem de bir yurtdışı deneyimi yaşamak isterdim açıkçası.

Açıkçası yine böyle bir iş yapardım çünkü profesyonel hayattan ayrıldığım andan itibaren bir toplumsal fayda üzerine kendimi motive ettim. Ama bu ölçeği de daralttım, kültür-sanat, bilim ve teknoloji üzerinden ve bunu eğitimle bağlayabileceğim bir alan olsun istiyordum. Dolayısıyla yine adı sosyal girişimcilik olan, ama belki müzecilik, belki kültür-sanat olan bir işte ya da iş alanında çalışmak isterdim.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Sosyal Girişimcilik

Yaptığımız işin en zor tarafı anlaşılamamak; özellikle sosyal girişim kavramı henüz Türkiye'de bilinmiyor, çoğu zaman sosyal sorumluluk, kurumsal Sosyal Sorumluluk ile karıştırılıyoruz. Yaptığımız işi geçici olarak zannedip bize öyle yaklaşanlar var, halbuki gerçek gayet kalıcı bir projeyiz; onu anlatmakla ilgili dertlerimiz var. Ama bu bizim için aynı zamanda -ne diyelim- challenge. 
Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin