Ecem Akıneri - Satış Müdürü | buneis.com

Ecem Akıneri - Satış Müdürü

Video Yükleniyor.

526 İzlenme

Ecem Akıneri. Satış müdürü olarak girişimci bir atık su firmasında çalışmaktayım; yaklaşık 2,5 senem dolmuş vaziyette. İş tanımımı anlatacak olursam eğer, müşteri ilişkilerinin en başından en sonuna kadar artık o süreç tamamen bana ait vaziyette. İlk başta sattığımız ürünleri anlatmak, teklif verme aşamasında rakiplere o müşteriyi kaptırmamak için pazarı iyi bir şekilde tanımak, bu yüzden de aslında bütün rakip firmalarınızın fiyatlarını az çok bilmeniz lazım diyebilirim en basit örnek vereceksem. Ürün sahaya gidene kadar bütün işlerinden aslında biz sorumluyuz.

Girişimci bir firmada çalıştığımı belirtmiştim. Girişimci firmada çalışmış olmanın verdiği keyif de bir sürü şeyi sizin en baştan aslında üretiyor olmanız, ilk defa sizin üretiyor olmanız ve bunları sonrasında geliştirecek olan da siz olduğunuz için hangi noktaların eksik olduğunu ve ilk oluşturduğunuzla, iki sene sonra, üç sene sonra baktığınız zaman o aradaki farkı görebilmek insanı kişisel olarak çok tatmin ediyor. Ve kendi kariyer gelişimini de aslında o noktada görmüş oluyor, ben bunu ilk baktığım zaman nasıl kaçırmışım da şu an bunu görebiliyorum diyebiliyorsunuz.

Satış birebir insanlarla iletişim halinde olduğunuz bir departman, sürekli yeni insanlarla tanışıyorsunuz. Ve her insanın size yaklaşımı farklı şekilde olabiliyor çünkü sattığınız ürün ile onları sizin ikna edebilmeniz lazım ki bir şekilde bir iletişim başlasın ve devamında satış gerçekleşebilsin. İkna aşaması -Türkiye gibi bir yerde diyebilirim- yeni bir teknolojiyi satıyor olmak başta zorlayan kısımlardan bir tanesiydi benim için.

Bahçeşehir Üniversitesi Çevre mühendisliği mezunuyum.

Yapabilir ama kendini de çok sert yargılamaması lazım çünkü Türkiye gibi bir yerde çoğu insan mezun olduğu bölümle ilgili alanlarda çalışmıyor, hep farklı alanlara zaten iteleniyoruz bir noktadan sonra. Zamanla, artık internet çağındayız, istediği bilgiye kolayca ulaşabilir, insanlarla iletişime geçebilir çalışma arkadaşlarıyla. Onun için en önemli şey aslında hevesli olması ve öğrenmeye, daha iyisini yapmaya istekli olması; o yüzden kolaylıkla yapabileceğini ben aslında düşünüyorum ama kişinin de kendine kalmış bir aşamadan sonra.

Kendine bu kadar sert davranma derdim. Sorumluluklarının tamam senin sorumlulukların ama dünyanın sonu değil, biraz kendine es payı bırak derdim; insanın çünkü uykusu kaçabiliyor bazen gereksiz yere. Ve bir diyeceğim tavsiye de aslında şu olurdu: daha çok gezmeye, daha çok görmeye, yeni insanlarla tanışmaya... gerçekten ben de okuduğum zaman derdim ki yani yeni insanlarla tanışmak nasıl bu kadar önemli olabilir diye derdim ama gördükçe görüyorsunuz katkısını, bunlara daha fazla yönelmeye çalışırdım. Bir yapacağım da aslında eğitimle ilgili bir şey olurdu, farklı bir branştan eğitimi mutlaka ilave etmeye çalışırdım üniversite hayatımda.

Şu an yaptığım işten oldukça memnunum aslında. Girişimci bir firmada satış alanında çalışmaktan mutluluk duyuyorum çünkü baştan yaratmış olduğumuz bir şey ve çevre mühendisliğini okurken de ben bu bölümü okuyacağım ama acaba bunu kullanabilecek miyim, bu alanla ilgili çalışabilecek miyim diye kendime çok soru sorardım. Çünkü çalışabileceğimi çok ummuyordum. Fakat bölümü tercih etme sebebim benim bir şekilde insanlığın bir yerine bir katkıda bulunabilmekti ileriye yönelik şeylerde, çevresel konularda özellikle. O yüzden şu an ona katkıda bulunuyor olmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum açıkçası; başka bir tercihimin çok olacağını zannetmiyorum.

Departman:
Satış
Sektör:
Çevre/Denizcilik
Kendine bu kadar sert davranma derdim. Sorumluluklarının tamam senin sorumlulukların ama dünyanın sonu değil, biraz kendine es payı bırak derdim; insanın çünkü uykusu kaçabiliyor bazen gereksiz yere. Ve bir diyeceğim tavsiye de aslında şu olurdu: daha çok gezmeye, daha çok görmeye, yeni insanlarla tanışmaya... gerçekten ben de okuduğum zaman derdim ki yani yeni insanlarla tanışmak nasıl bu kadar önemli olabilir derdim; ama görüyorsunuz katkısını, bunlara daha fazla yönelmeye çalışırdım. Bir yapacağım da aslında eğitimle ilgili bir şey olurdu, farklı bir branştan eğitimi de mutlaka dahil etmeye çalışırdım üniversite hayatımda.

Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin