Enes Kutluca - Atık Su Firması Kurucusu | buneis.com

Enes Kutluca - Atık Su Firması Kurucusu

Video Yükleniyor.

137 İzlenme

Enes Kutluca. Bir atık su arıtma firmasının kurucu ortağıyım. Yaptığım çalışma benim daha çok aslında girişimci olarak şirketin içerisindeki ar-ge faaliyetlerini yürütmek, yatırımcılar ile olan ilişkileri yürütmek, genelde bu teknolojiyi anlamayanlara bu teknolojiyi anlatmaya çalışmak. Bu sistem benim kendi icat ettiğim ve geliştirdiğim bir sistem olduğu için bu sistemi en iyi bilen insanlardan bir tanesi benim. Atık su arıtan bir borudan bahsediyoruz. Dünyada yaklaşık 60 ülkede patenti olan bir sistemden bahsediyoruz. Ve en çevreci şekilde doğaya en yakın atık suyu arıtan yatan bir sistemden bahsediyoruz. Haliyle dünyada ilk olan bir sistem olduğu için de bu sistemin sürekli de gelişmesi gerekiyor; ve bu gelişme faaliyetlerini mühendis arkadaşlarla birlikte daha ne kadar kısa sürede bu suyu arıtabiliriz, daha ne kadar iyi kalitede bu suyu arıtabiliriz diye ar-ge faaliyetlerinde bulunuyoruz.

Kendi işim olduğu için çok severek yaptığım bir iş. Hani bir çok insan vardır, sevmeyerek yapar aslında, sevmeyerek işe gider, niye ben bugün sabah kalkıyorum işe gidiyorum der ama benim öyle değil. Kendi elimde büyüttüğüm bir bebek olduğu için bu iş, kendim sürekli severek yaptığım bir iş. Aynı zamanda yaptığım iş sadece para kazanmak adına değil, dünyaya, çevreye karşı da güzel bir şey yapıyorum duygusu da benim en sevdiğim duygulardan bir tanesi. O yüzden her gün severek iş yapmam herhalde benim bu işteki en sevdiğim şey diyebilirim.

En zor tarafı, benim işime ait yeni bir teknoloji olması sebebiyle, bu teknolojiye insanları inandırmak. Ben kendimi bir girişimci olarak görüyorum ve bir girişimcinin bir hayali vardır aslında ve bu hayali herkese inandırmak zorundadır. Bu ortağından başlar, çalışanlarına gider, ondan sonra müşterilerine, devletlere, belediyelere, herkesi inandırmanız gerekir. Türkiye'de bunu bazen inandırmak, insanları yeni bir teknolojiye inandırmak, özellikle de çevre alanında onlara bir bilinç aşılamaya çalışmak bunlar benim için bu işin birazcık zor tarafları diyebilirim.

Bahçeşehir Üniversitesi Çevre mühendisliği mezunuyum.

Yapabilir tabii ki. Ben kendimi girişimci olarak daha çok gördüğüm için, bu bir girişim projesidir, ve yapabilir ancak kendini de bir çok noktada geliştirmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu işin bir biyolojik tarafı var, bir icat tarafı var, bakteriyolojik tarafı var. Bu konularda kendini geliştirdiği zaman başkasının da yapabileceğini düşünüyorum.

Aslında kendime tavsiyeden önce, iyi ki yaptığım dediğim şeylerden bahsedebilirim. İyi ki üniversite hayatım boyunca çok fazla ülke gezmişim, çok fazla kültür ve çok fazla insanla tanışmışım, oradaki ihtiyaçları görmeye çalışmışım; bunu iyi ki yaptım diyorum. Ve iyi ki ingilizcemi geliştirmişim. İyi ki üniversite hayatım boyunca bir sürü konferansa, etkinliğe katılmışım. Ama bunun yanında bazen de keşke acaba Türkiye'de bu işe başlamasa mıydım, Amerika'da başlasaydım daha mı hızlı giderdim veya başka bir ülkede başlasaydım daha mı hızlı giderdim diye de düşünmüyor değilim. Bunun da en büyük sebeplerinden bir tanesi girişimcilik ekosisteminin Türkiye'de hala çok gelişmediğini görmem. Ve yurtdışında başlasaydım belki de daha hızlı ilerleyebilirdim diye düşünürüm bazen açıkçası.

Ne iş yapmak isterdim herhalde sosyal girişimcilik üzerine bir şey yapmak isterdim diye düşünüyorum. Belki insanlara gene faydamın dokunabileceği bir platform gibi bir şey kurup, dünyadaki ihtiyaç sahiplerine nasıl yardım edebilirim diye koştururdum diye düşünüyorum.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Çevre/Denizcilik

Kendi işim olduğu için çok severek yaptığım bir iş. Hani bir çok insan vardır, sevmeyerek yapar aslında, sevmeyerek işe gider, niye ben bugün sabah kalkıyorum işe gidiyorum der ama benim öyle değil. Kendi elimde büyüttüğüm bir bebek olduğu için bu iş, kendim sürekli severek yaptığım bir iş. Aynı zamanda yaptığım iş sadece para kazanmak adına değil, dünyaya, çevreye karşı da güzel bir şey yapıyorum duygusu da benim en sevdiğim duygulardan bir tanesi. O yüzden her gün severek iş yapmam herhalde benim bu işteki en sevdiğim şey diyebilirim.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin