Cenk Gönenç - Reklam Ajansı Stratejiden Sorumlu Yönetici | buneis.com

Cenk Gönenç - Reklam Ajansı Stratejiden Sorumlu Yönetici

Video Yükleniyor.

197 İzlenme

Cenk Gönenç. Bir reklam ajansı ortağıyım ve stratejik taraftan sorumluyum reklam ajansında. Stratejik taraf marka iletişiminin yalın halinin arka tarafındaki karmaşık yapıyı koklar, organize eder ve buna göre marka bilinirliği ve müşteri deneyimi üzerine çalışıyor. Biz markanın görünen iletişimin arkasındaki karmaşık yapıyı düzenliyoruz; yani burada araştırmalara bağlı pazar, rekabet, müşteri araştırmaları, potansiyel müşteri araştırmaları, bütün bunların analizleri sonucu doğru kodları, iletişim kodlarını, marka değer önerisini kreatif tarafa aktarıyoruz ve onlar da görsel çalışma, tasarım haline getiriyorlar bu bizim bilgilerimizi.

Benim açımdan mesleğimin keyifli tarafı aslında mottomuz olan da kreatif zekayı ortaya çıkarabilmek. Kreatif zekadan kastım şu: bir tarafta pazar, müşteri, rekabet ve potansiyel müşteri, zamanın ruhu bilgilerinin teknik tarafın; diğer tarafta sanat, hayal gücü ve tasarımla birlikte, bu yeteneklerle birlikte, bir kombinasyon oluşturması ve ortaya bir eser, bir iyi fikir çıkartması. Bu benim için mesleğin en zevkli tarafı.

Severek yapılan işin zor tarafı yok ama genelde sektörde en çok karşılaştığımız müşteriyi strateji konusunda ikna ederken veya yönlendirirken ortak akıl geliştirmek; burada zorlanıyoruz. Ve sabit fikirlerden biraz daha farklı yönlere gitmek, ayrıştırabilmek için markayı önerdiğimiz konuların kabulü konusunda zorlandığımız oluyor açık konuşmak gerekirse.

Ben liseden sonra yurtdışında Siyasal bilgiler okudum lisans derecesi. Sonrada yüksek lisansımı Siyasal iletişim üzerine Paris Sorbonne Üniversitesi'nde yaptım.

Bence kesinlikle yapabilir; önemli olan müşteri bakış açısına sahip olabilmek, pazarla ilgili bilgileri merakla sahip çıkmak, araştırmak. Dolayısıyla bu yönleri güçlü olan herhangi bir eğitim almış kişi de bu meslekte başarılı olabilir diye düşünüyorum.

Önce yolun başında olmak isterdim. Aslında çok net tavsiyem kendime: daha çok okumak, daha çok gezmek ve daha çok sosyal ortamların içinde olmak. Dolayısıyla bunları bir nebze gerçekleştirdim ama daha çok kısmı benim içimde kalan bir bölüm.

Bu zor bir soru, bu işi çok seviyorum çünkü pazarlama ve araştırma tarafını. İletişimle ilgili işlerde olmayı yine tercih ederdim; ama çok uçuk hayaller derseniz herhalde astrofizikçi olmak isterdim, okumak isterdim, araştırmacı bilim adamı olmak isterdim diye düşünüyorum.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Reklam

Önce yolun başında olmak isterdim. Aslında çok net tavsiyem kendime: daha çok okumak, daha çok gezmek ve daha çok sosyal ortamların içinde olmak. Dolayısıyla bunları bir nebze gerçekleştirdim ama daha çok kısmı benim içimde kalan bir bölüm.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin