Çiğdem Yıldız - Sosyal Girişimci | buneis.com

Çiğdem Yıldız - Sosyal Girişimci

Video Yükleniyor.

398 İzlenme

Çiğdem Yıldız ben. Sosyal girişimciyim. Doğa üzerine çalışıyorum, doğa bilinci ve çevre bilinci üzerine farkındalık yaratmak üzerine çalışıyorum. Bununla ilgili etkinlik ve aktiviteler düzenliyorum, bunu özellikle imkanı olmayan ve kolayca bu tür etkinlik ve bilgiye, farkındalığa ulaşamayan kesimler için Türkiye'nin dört bir tarafında yapmaya çalışıyorum. Kimi zaman şehirleri de geziyorum; oralardaki çocuklar ve yetişkinlerle etkinlik, aktivite ve organizasyonlar yapıyoruz. Yaptığımız işlerden örnek vermek gerekirse aslında iş tamamen yaratıcılık. Kurumun ihtiyacına göre, birlikte çalışacağımız kitlenin ihtiyacına göre bakıyoruz, doğa ve sanat, doğa ve gıda, bunlarla ilgili bir konu belirliyoruz, bir içerik oluşturuyoruz, bu içerikle ilgili etkinlikleri sunuyoruz. Bir girişimci işin her yerini yapar, işin her alanını yapar. Bir kurum içerisinde gördüğünüz her türlü departmanın işlerini kendi başına yapar. Ürünün oluşturulmasından operasyonuna, satışına, satış sonrası takibine, hepsini bir girişimci kendisi yapar.

Yaptığım işin en sevdiğim tarafı sevdiğim işi yapıyorum olmak. Kendimi işi yaparken çok mutlu hissetmek ve bunu karşı taraftan da aynı şekilde hissetmek. Birlikte mutlu olduğumuz bir ortamda üstelik de iş yapıyor olarak bu vakti geçirmek benim sanıyorum bu işi seçme sebebim ve devam etme sebebim.

Zor demeyelim ama özellikle şu kısmı var ki sosyal girişimin bir iş olduğunu, bir işletme olduğunu, bir girişim olduğunu, bunun dernekçilikle karıştırılmaması gerektiğini, bundan bir gelir elde edilmesi ve bu işin dönmesi gerektiğini ve bizim plan ve pazarlamasını tüm süreçlerinin de bir girişim gibi, bir işletme gibi gittiğinin anlatılmasında zorlanabiliyorum.

Boğaziçi Üniversitesi tarih mezunuyum.

Farklı bir eğitimden gelen biri tabii ki yapabilir; burada daha önemlisi kurumsal tecrübe. Kurumsal tecrübe ile elde edilen özellikle bir girişim kuruluşu sırasındaki zorlukları aşmak, sonra oturtulması aşamasındaki zorluklar da aynı şekilde, kurumsal tecrübelerin bana kattığı şeylerle daha kolay aşıldı bence; orası daha önemli.

İlk önce üniversite ve bölümle başlayabilirim. Tarih bölümü benim tesadüfen seçtiğin bir bölümdü, bugün olsa bilerek ve isteyerek bu o bölümü seçerdim. Bana çok değerli hocaları ve çok değerli tarihli ilgili araştırma, analiz, analitik bakma, bunlarla ilgili çok şey kattığını düşünüyorum; bu var. İkincisi mutlaka kurumsal tecrübe, sonrasında böyle bir girişime başlamak; bununla ilgili çok memnunum yaptığımdan. Bunu çünkü başta birkaç kez aslında cesaret edemediğim zamanı hatırlıyorum; daha sonra bu tecrübelerle çok daha kolay aştığımı görebildiğim için şimdi daha rahatım iki senedir.

Yine muhtemelen bu tarz bir yapının içinde olurdum. Şu anda içinde olduğum birden fazla sosyal girişim var zaten, bu şekilde devam edeceğimi düşünüyorum. Topluma dokunmayı seviyorum.

Departman:
Yönetim
Sektör:
Sosyal Girişimcilik
Yaptığım işin en sevdiğim tarafı sevdiğim işi yapıyor olmak. Kendimi işi yaparken çok mutlu hissetmek ve bunu karşı taraftan da aynı şekilde hissetmek. Birlikte mutlu olduğumuz bir ortamda üstelik de iş yapıyor olarak bu vakti geçirmek benim sanıyorum bu işi seçme sebebim ve devam etme sebebim. 
Zor demeyelim ama özellikle şu kısmı var ki sosyal girişimin bir iş olduğunu, bir işletme olduğunu, bir girişim olduğunu, bunun dernekçilikle karıştırılmaması gerektiğini, bundan bir gelir elde edilmesi ve bu işin dönmesi gerektiğini ve bizim plan ve pazarlamasını tüm süreçlerinin de bir girişim gibi, bir işletme gibi gittiğinin anlatılmasında zorlanabiliyorum.


Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin