Erdem Aksakal - Pazarlama Direktörü | buneis.com

Erdem Aksakal - Pazarlama Direktörü

Video Yükleniyor.

280 İzlenme

Erdem Aksakal. Çok uluslu bir bilişim firmasında pazarlama direktörüyüm. Pazarlama direktörünün işi şudur aslında: şirketin ürün ve çözümlerini algılayıp bunları hedef müşterilerine ve topluma anlatacak kampanyalar ve aktiviteler tasarlamak. Biz teknoloji alanında çalışan bir firmayız, bu değişen yeni teknolojileri kişilere ve kurumlara anlatmanın yollarını buluyoruz. Bu kimi zaman yüz yüze temas, kimi zaman medya, kimi zaman sosyal medyayı kullanmak, çeşitli kampanyalarla bu bilinirliği artırmak anlamına geliyor. Bunu yaparken hem şirket içinde çeşitli ekipler ile çalışıyoruz, ama bir yandan da yaratıcı ajanslarla, etkinlik ajansları ile çalışıyoruz. O yüzden bu hem şirket içinde uzun toplantı saatleri, hem de kimi zaman etkinlik mekanlarında, sosyal medyada, dışarıda, ya da yeni fikirler aradığımız ortamlarda bulunmak demek. Kimi zaman statik kimi zaman oldukça hareketli işimiz olabiliyor.

Gündemi, teknolojiyi takip etmek ve doğru mesajlar yaratmak için, yeni hikaye formatları, yeni anlatım biçimleri geliştirmek, sürekli kendimizi diri tutmamızı sağlıyor. Neşeli oluyoruz çünkü insanlara bir şey anlatmak için çarpıcı şekilde anlatmak gerekiyor. Bu çarpıcıyı bulma anı en neşeli kısmı.

Yaptığımız işin en zor yanı, insanları teknoloji konusunda, ya da kurumları teknoloji konusunda yeni bir düzleme çıkarmak için o cesarete kavuşmalarını sağlamak. İnsanlar ve kurumlar genellikle rahatlık bölgesinde kalmaya daha meyillidir doğası gereği. Fakat teknolojinin hızına ayak uydurmak oldukça zor bir süreç.

İTÜ'de elektronik haberleşme mühendisliği aldım. Boğaziçi Üniversitesi'nde MBA yaptım. Şimdi Bilgi Üniversitesi'nde pazarlama alanında doktora çalışması yapıyorum.

Lisans alanında ben pazarlama eğitimi almadım, o yüzden pazarlama bir çok farklı disipline açık bir alan. Ama bulunduğunuz alanı iyi bilmek, benim için teknoloji bu, teknoloji alanını iyi bilmek size çok büyük avantaj sağlar. Pazarlamanın en büyük renkliliği bir çok farklı disiplinden insanın iş bulabilmesi; birlikte çalıştığım edebiyat mezunu insanlar da var mühendislik mezunu insanlar da var.

Birincisi geleceğe daha fazla iz bırak. Ben aynı zamanda kendimi yazarak ifade ediyorum; bu yüzden yazılarımla -eğer başkası için yapıyorsa resimleriyle- ama geleceğe kalıcı olarak iz bırakmanın önemine inanıyorum. Keske 20'li yaşlarda bugün elimde olacak daha fazla iz bırakabilseydim. İkincisi daha çok iletişimde kalmak; sosyal medya bu kolaylığı sağlasa da hala yüz yüze insan iletişiminin değeri en üst noktada. O yüzden keşke daha çok insanı çevremde bugüne taşımayı başarmış olsaydım. Üçüncüsü de daha çok üret; kusursuzu aramak yerine, bir tane kusursuz sonuç yerine 10 tane yarı kusurlu sonuçla daha iyi bir sonuca varılacağına inanıyorum ben.

Muhtemelen sporla ilgili bir iş yapmak isterdim.

Departman:
Pazarlama
Sektör:
Bilişim Teknolojileri

Biz teknoloji alanında çalışan bir firmayız, bu değişen yeni teknolojileri kişilere ve kurumlara anlatmanın yollarını buluyoruz. Bu kimi zaman yüz yüze temas, kimi zaman medya, kimi zaman sosyal medyayı kullanmak, çeşitli kampanyalarla bu bilinirliği artırmak anlamına geliyor. Bunu yaparken hem şirket içinde çeşitli ekipler ile çalışıyoruz, ama bir yandan da yaratıcı ajanslarla, etkinlik ajansları ile çalışıyoruz. O yüzden bu hem şirket içinde uzun toplantı saatleri, hem de kimi zaman etkinlik mekanlarında, sosyal medyada, dışarıda, ya da yeni fikirler aradığımız ortamlarda bulunmak demek. Kimi zaman statik kimi zaman oldukça hareketli işimiz olabiliyor.Sosyal Medyada bizi takip et!

Bizi takip edin